Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie "Złotej Kościuszkowskiej" w Stalowej Woli oglądali patrona na Panoramie Racławickiej

Zdzisław Surowaniec
Przed wejściem na targi.
Przed wejściem na targi. archiwum
Uczniowie klas IIITB i IIITBO Z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Numer 2 w Stalowej Woli, zwanego budowlanką, wraz z opiekunami było na wycieczce we Wrocławiu - stolicy Dolnego Śląska, najpiękniejszego zakątka i regionu Polski, nieodkrytego, tajemniczego, pełnego przepięknych zabytków, krajobrazów i atrakcji.

Celem wyjazdu oprócz zwiedzania zabytków był udział uczniów technikum budowlanego w targach budowlanych "Tarbud" w Hali Stulecia, uznawanej za jedno z najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku.

Uczniowie zwiedzili Rynek Główny, Stadion Miejski, Dworzec PKP - Wrocław Główny, Wrocławski Ogród Zoologiczny. Żelaznym punktem wycieczki była Panorama Racławicka jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury. Dla uczniów szkoły noszącej imię Tadeusza Kościuszki i zwanej "Złotą Kościuszkowską", było to szczególne przeżycie.

Wielkie malowidło (15 x 114 m), dzięki szczególnym zabiegom malarskim i technicznym przeniosło naszych uczniów w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Pomysłodawcą Panoramy był znany lwowski malarz Jan Styka (1858-1925), który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka (1857-1942).

Pomagali im Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Michał Sozański. Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami (1794), jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi.

Uczniowie zwrócili również szczególną uwagę na architekturę miasta, zarówno zabytkową jak i nowoczesną - Most Rędziński na Odrze, najdłuższy i najwyższy w Polsce, jeden spośród 130 mostów we Wrocławiu. Uwadze uczestników wycieczki nie umknęły wrocławskie krasnale umieszczone na ulicach będące niewątpliwą atrakcją miasta. Opiekunami podczas wycieczki byli Marcin Kapuściński, Rafał Sroczyński i Anna Serafin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie