Uczucie ciężkości i pełności po jedzeniu

Artykuł sponsorowany Supermenu

Uczucie pełności po jedzeniu

Zauważasz u siebie uczucie ciężkości w żołądku po zjedzeniu niemal każdego posiłku? Z czego może ono wynikać? Jakie objawy mogą mu towarzyszyć? Jak uniknąć uczucia pełnego brzucha? Jaka dieta będzie pomocna w zapobieganiu niestrawności? Podpowiadamy.

SPIS TREŚCI:

  1. Przyczyny uczucia pełności w brzuchu
  2. Uczucie pełnego brzucha – czy powinno martwić?
  3. Domowe sposoby na pełność w brzuchu
  4. Jak uniknąć uczucia ciężkości w brzuchu? Jaka dieta na uczucie pełnego żołądka?
  5. Chcesz się zdrowo odżywiać? Dieta pudełkowa – Kielce

Uczucie pełności w brzuchu to objaw, który często pojawia się po zjedzeniu tłustego lub obfitego posiłku. Skąd się bierze? To stan, który zazwyczaj oznacza problemy z trawieniem. Bezpośrednią przyczyną jest nadmierne napełnienie żołądka i jelit, w sytuacji, gdy w przewodzie pokarmowym jest duża ilość trudnej do strawienia treści.

Uczuciu pełności w podbrzuszu i żołądku towarzyszą zazwyczaj takie objawy, jak:

  • zgaga,
  • wzdęcia,
  • odbijanie się,
  • mdłości i/lub wymioty,
  • nieprawidłowa praca jelit, np. tzw. „przelewanie się”.

Przyczyny uczucia pełności w brzuchu
Jeśli uczucie pełności po jedzeniu (niektórzy określają je nawet jako „uczucie kamienia w brzuchu”) pojawia się częściej niż tylko po okazjonalnych zbyt obfitych biesiadach, to warto przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym. Często to powtarzane regularnie błędy dietetyczne odpowiadają za nieprzyjemne dolegliwości. Z czego może wynikać ta nieprzyjemna dolegliwość?

  • Jedzenie dużych obfitych posiłków, np. zjadanie jedynie 2-3 dużych porcji w ciągu dnia.
  • Regularne spożywanie ciężkostrawnych pokarmów bogatych w tłuszcze i węglowodany, szczególnie potraw smażonych i grillowanych.
  • Picie dużej ilości napojów gazowanych.
  • Jedzenie bezpośrednio przed snem.
  • Spożywanie posiłków w pośpiechu, czemu towarzyszy łykanie powietrza i niedokładne rozdrabnianie pokarmów.
  • Picie dużej ilości alkoholu.
  • Popijanie posiłków kawą.
  • Palenie papierosów.

Uczucie pełnego brzucha – czy powinno martwić?
Każdy z nas incydentalnie spotkał się z niestrawnością lub uczuciem pełności w brzuchu. Wiąże się to zazwyczaj ze zjedzeniem zbyt obfitego lub ciężkostrawnego posiłku (np. podczas świąt, spotkań rodzinnych, imprez), co na niedługi czas zaburza funkcjonowanie układu pokarmowego. Zazwyczaj po powrocie do „normalnych” nawyków żywieniowych dolegliwości mijają. W powrocie do dobrej kondycji warto wspomóc układ pokarmowy poprzez domowe sposoby na niestrawność, lekkostrawną dietę czy stosowanie preparatów (np. ziołowych) z apteki stymulujących trawienie.

widok na stolik z posiłkami typu fast food

Jednak w przypadku, gdy uczucie ciężkości w żołądku utrzymuje się przez dłuższy czas i pojawia się na czczo lub po niemal każdym posiłku, nawet tym niewielkim i lekkostrawnym, warto zwrócić się o wsparcie specjalisty. Objawy takie jak: wczesne uczucie sytości i pełności poposiłkowej, którym towarzyszą ból i pieczenie w nadbrzuszu, mogą wiązać się z dyspepsją czynnościową. Jeśli do uczucia pełności dołączają także wzdęcia, odbijanie i nadmierne osłabienie, wówczas może to oznaczać grupę dolegliwości określaną jako zespół zaburzeń poposiłkowych.

Dyspepsja czynnościowa i związana z nią niestrawność, mogą wynikać z kilku przyczyn związanych z zaburzeniem mikrobiomu jelitowego (np. zespół jelita drażliwego – IBS), nietolerancji pokarmowej (np. laktozy) lub nadwrażliwości trzewnej (towarzyszącej takim dolegliwościom jak choroba wrzodowa). Te i inne przedłużające się dolegliwości wymagają diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Domowe sposoby na pełność w brzuchu

Aby doraźnie pomóc sobie w złagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości, warto sięgnąć po domowe metody lub preparaty na trawienie dostępne w aptece bez recepty. Jakie metody będą pomocne na uczucie ciężkości po jedzeniu?

  • Picie po jedzeniu naparów ziołowych (np. z mięty, rumianku, dziurawca, kopru włoskiego) lub mocnej, gorzkiej herbaty. Usprawniają wydzielanie enzymów trawiennych i upłynniają treść pokarmową.
  • Ciepłe okłady na brzuch, które stymulują procesy trawienne.
  • Wypicie po przebudzeniu wody z imbirem i/lub z cytryną, co usprawnia poranne uruchomienie układu pokarmowego.
  • Utrzymanie lekkostrawnej diety przez 2-3 dni, zjadanie niewielkich porcji z dużą zawartością płynów. Układ pokarmowy musi mieć czas, aby strawić zalegający pokarm i zregenerować się.
  • Unikanie pokarmów ciężkostrawnych i wzdymających, które mogą nasilać dolegliwości.
  • Spacery, lekka aktywność fizyczna, która stymuluje motorykę i usprawnia przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach.

Jak uniknąć uczucia ciężkości w brzuchu? Jaka dieta na uczucie pełnego żołądka?

Jeśli pojawiające się uczucie pełności po jedzeniu wynika z nieprawidłowej diety, wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Dobrze skomponowana dieta może pomóc w łagodzeniu uczucia ciężkości po posiłkach, a nawet całkiem go wyeliminować.

Jeśli przyczyną jest nietolerancja pokarmowa lub drażliwe jelito, wówczas eliminacja konkretnych składników z diety przyniesie zauważalne złagodzenie objawów. Usunięcie z jadłospisu laktozy lub glutenu przy nietolerancji, a pokarmów ciężkostrawnych i fermentujących przy IBS może znacznie poprawić komfort pokarmowy osób, które się zmagają z tymi problemami.

Jak uniknąć uczucia ciężkości po jedzeniu na co dzień?

  • Zamiast 2–3 dużych porcji jedzenia, lepiej jeść częściej (5-6 razy na dzień), ale mniej. Obfite posiłki obciążają układ pokarmowy i powodują powstanie nieprzyjemnych objawów.
  • Unikać jedzenia przed snem. Zaleca się, aby ostatni lekkostrawny posiłek zjeść najpóźniej na 2 godziny przed położeniem się do łóżka.
  • Unikać smażenia i grillowania, a lepiej przygotowywać gotowane lub duszone posiłki.
  • Należy unikać pokarmów tłustych, ciężkostrawnych i wzdymających, a zamiast tego do jadłospisu włączyć dużo warzyw, najlepiej surowych lub przygotowanych na parze.
  • Unikać picia napojów słodkich i gazowanych. Lepiej zastąpić je wodą niegazowaną i herbatami ziołowymi wspomagającymi trawienie.
  • Posiłki warto spożywać powoli, aby uniknąć nadmiernego połykania powietrza. Spokojne jedzenie pozwala uniknąć przejedzenia i ułatwia trawienie pokarmów. Także stres jest jednym z czynników powodujących zaburzenia pokarmowe.
  • Unikać alkoholu, dużej ilości kawy i palenia papierosów – to czynniki silnie drażniące, nasilające dolegliwości pokarmowe.
  • Po posiłku zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną (np. spacer), która stymuluje ruchy perystaltyczne jelit.

garnek żeliwny pełny kolorowych warzyw

Chcesz się zdrowo odżywiać? Dieta pudełkowa – Kielce
Borykasz się z problemem uczucia pełności po jedzeniu, a nie masz czasu na przygotowanie odpowiednich posiłków? Chcąc pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości i poprawić jakość życia, warto swój sposób żywienia oddać w ręce specjalistów. Rozwiązaniem może być catering dietetyczny Supermenu w Kielcach i innych miastach, który pozwoli dopasować jadłospis do stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb każdej osoby. Zdrowa dieta pudełkowa Anny Lewandowskiej to optymalnie skomponowane przez dietetyków, różnorodne i smaczne posiłki, przygotowane z produktów najwyższej jakości, które pomogą poprawić kondycję Twojego układu pokarmowego.

Źródła:
• Madisch A., Andresen V., Enck P. et al., The diagnosis and treatment of functional dyspepsia, Deutsches Arzteblatt International, nr 222–232 (115) 2018.
• Chiarioni G., Pesce M., Fantin A. et al., Complementary and alternative treatment in functional dyspepsia, United European Gastroenterology Journal, nr 5-12 (6) 2018.
• Medical News Today, Causes and treatments for a full stomach, [dostęp online 11.03.2024]: https://www.medicalnewstoday.com/articles/stomach-feels-full
• Medycyna Praktyczna (mp.pl) [dostęp online 11.03.2024]: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/86905,uczucie-pelnosci-poposilkowej-wczesne-uczucie-sytosci-bol-i-pieczenie-w-nadbrzuszu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uczucie ciężkości i pełności po jedzeniu - Echo Dnia

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie