Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczyli przywracać czynności serca, które przestało bić

Zdzisław Surowaniec
Bicie rekordu przywracania bicia serca w szkole w Skowierzynie.
Bicie rekordu przywracania bicia serca w szkole w Skowierzynie. Zdzisław Surowaniec
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca zorganizowany został 16 października. Tego dnia w południe tysiące uczniów z całej Polski włączyło się do akcji organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy "Ratujemy i Uczymy Ratować".

Celem inicjatywy jest powszechne nauczanie społeczeństwa udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane zatrzymanie akcji serca. Także pobicie rekordu jednoczesnego udzielania pierwszej pomocy. W całej Polsce o tej samej godzinie uczniowie uczyli się prowadzenia prawidłowych uciśnięć i wdechów. Do bicia rekordu przyłączyli się również uczniowie Szkoły Podstawowej w Skowierzynie, w gminie Zaleszany w powiecie stalowowolskim.

RATOWAĆ ŻYCIE

Opiekunkami były tu nauczycielki Ewa Kotuła i Barbara Prarat. - Wszyscy z wielkim zainteresowaniem wzięli udział w zajęciach i na specjalnych fantomach, służących do ćwiczeń, uczyli się jak uciskać i oddychać, by uratować komuś życie - usłyszeliśmy opinię obu pań.

Aby wziąć udział w tym wydarzeniu wystarczyło zarejestrować się za pomocą formularza, 16 października w samo południe przystąpić do resuscytacji na fantomie. Akcja polegała na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej na jak największej ilości fantomów, a co za tym idzie przez jak największą ilość osób. Całe wydarzenie trwało pół godziny i chodziło o to, aby w tym czasie jak najwięcej osób wzięło w nim udział, więc w trakcie ustanawiania rekordu, dopuszczalne było zmienianie się przy fantomie.

NAGŁE ZATRZYMANIE

Efektami całej akcji będzie można się pochwalić tydzień później podczas Sympozjum Europejskiej Rady Resuscytacji "Outcomes" w Krakowie, dotyczącej między innymi efektów nauczania podstawowych czynności ratujących życie. Pojawią się tam przedstawiciele środowiska naukowego z całego świata, którzy poznają Program Edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować".

Akcja została zorganizowana po raz pierwszy z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji i w ramach podnoszenia świadomości społecznej o problemie nagłego zatrzymania krążenia. Jest to odpowiedź na Deklarację Parlamentu Europejskiego z czerwca 2012 roku, w której państwa członkowskie nawołują do ustanowienia Europejskiego Tygodnia Podnoszenia Świadomości o Problemie Nagłego Zatrzymania Krążenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie