Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukazała się opowieść o ryzykujących życie strażakach z powiatu stalowowolskiego

Zdzisław Surowaniec
Druh Ryszard Szado - komendant gminny Ochotniczej Straży Pożarnej w Pysznicy, prezentuje jubileuszowe wydawnictwo.
Druh Ryszard Szado - komendant gminny Ochotniczej Straży Pożarnej w Pysznicy, prezentuje jubileuszowe wydawnictwo. Zdzisław Surowaniec
Historia tworzenia i funkcjonowania systemu ratowniczo-gaśniczego na terenie obecnego powiatu stalowowolskiego.

Ukazała się monografia poświęcona Krajowemu Systemowi Ratowniczo-Gaśniczemu na terenie powiatu stalowowolskiego. Liczy dziesięć stron, wydana jest na papierze kredowym, z wieloma fotografiami.

Dwadzieścia lat

System ten funkcjonuje od 1995 roku i ma na celu ochronę życia, zdrowia, mienia i środowiska poprzez walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne, ekologiczne i medyczne. - Główną przesłanką stojącą u podstaw budowy systemu ratowniczo-gaśniczego było zapewnienie szybkiej i skutecznej pomocy poszkodowanym poprzez skoordynowane działanie podmiotów ratowniczych - tłumaczy w przedmowie do wydawnictwa komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Tadeusz Niedziałek.

Jednolite zasady

Bardzo istotne było ujednolicenie zasad dysponowania i niesienia pomocy, a także zapewnienie właściwego wyposażenia i wyszkolenia jednostkom tworzącym ten system. Przedsięwzięcie to jest znaczące i unikatowe w skali kraju. Łączy ludzi w ofiarnym i pełnym po¬święcenia działaniu, pogłębia poczucie odpowiedzialności za ład i harmonię społeczną, a potrzebującym pomocy ludziom niesie nadzieję i pewność, że w chwili kryzysu nie pozostaną sami - stwierdził komendant Niedziałek.

Zebrane w wydawnictwie materiały ukazują tworzenie i funkcjonowanie systemu ratowniczo-gaśniczego na terenie obecnego powiatu stalowowolskiego na przestrzeni ostatnich 20 lat, poprzez ukazanie losów pierwszych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z naszego regionu włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Wartość historyczna

- Jest to wspaniały dokument mający swoją wartość historyczną, ale przede wszystkim jest to hołd złożony ludziom tworzącym ten system. Wieloletnie doświadczenie uczy nas, że w walce z żywiołami, którą wspólnie prowadzimy, poza odpowiednimi środkami i zapleczem technicznym liczy się przede wszystkim oddanie sprawie, wytrwałość i wyszkolenie ratowników, którzy poświęcają swój czas i siły, a często ryzykują zdrowiem i życiem, zgodnie z naszą strażacką dewizą: "Być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia nawet z narażeniem życia…" - zakończył komendant.

Dwa powiaty

W wydawnictwie zaprezentowane zostały Ochotnicze Straże Pożarne z Bojanowa, Kotowej Woli, Pysznicy i Zaklikowa w powiecie stalowowolskim oraz Jeżowego, Krzeszowa Pysznicy i Rudnika nad Sanem z powiatu niżańskiego. O wydawnictwie można powiedzieć, że "wyszło spod igły".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie