Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste odsłonięcie nazwy ronda 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Sandomierzu i wkopanie kapsuły czasu. Co włożono?

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Aranżacja ronda odbyła się cztery lata po obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak tłumaczy Andrzej Bolewski jest to inicjatywa lokalnej społeczności.
Aranżacja ronda odbyła się cztery lata po obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak tłumaczy Andrzej Bolewski jest to inicjatywa lokalnej społeczności. Klaudia Tajs
Uroczyste odsłonięcie nazwy ronda 100-lecia Odzyskania Niepodległości na skrzyżowaniu ulic Portowej i Zarzekowice w prawobrzeżnej części Sandomierza oficjalnie zainaugurowało miejsko - powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sandomierzu. Przy rondzie zakopana została także kapsuła czasu dla potomnych, zawierającą między innymi zdjęcia współczesnego Sandomierza i monety.

Rondo 100-lecia Odzyskania Niepodległości koło huty szkła w Sandomierzu

Uroczysta odsłona nowej aranżacji ronda przy hucie szkła, które decyzją Rady Miejskiej w Sandomierzu, w 2018 roku otrzymało nazwę Ronda 100-lecia Odzyskania Niepodległości wygląda imponująco.

- Głównym jego elementem jest naturalna skała granitowa opoka, symbolizująca Polskę - tłumaczy radny, prezes Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego „Sandomierz”, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. - Na jej szczycie jest wzbijający się do wolności orzeł przedni. Symbolizuje on siłę i wytrwałość. Na granicie pismem marszałka Józefa Piłsudskiego został uwieczniony napis "Niepodległa 1918 - 2018".

Aranżacja ronda odbyła się cztery lata po obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, bo jak tłumaczy Andrzej Bolewski jest to inicjatywa lokalnej społeczności. - Ja i radny Piotr Chojnacki aranżowaliśmy rondo do jego nazwy - dodał radny Bolewski. - Jest to ważne dla nas i społeczności miasta, aby uhonorować i cieszyć się wolnością, którą wywalczyli nasi przodkowie. My musimy o to dbać.

Podczas uroczystego odsłonięcia nowej aranżacji ronda, u jego podnóża wkopano kapsułę czasu. - W kapsule jest uchwała Rady Miasta, akt Ku Potomnym, gdzie napisane są wszystkie osoby, które przyczyniły się do tej aranżacji obecnego ronda, nośnik ze zdjęciami miasta oraz kilka monet z tego roku, aby w przyszłości, gdy ktoś je znajdzie, wiedział, jaką walutą się posługiwaliśmy. Być może kiedyś za 200, 300 lat będzie tu autostrada, lotnisko lub port i wtedy ktoś może na nią trafi.

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich. Marcin Marzec burmistrz Sandomierza pogratulował inicjatywy lokalnej społeczności na czele z radnym Andrzejem Bolewskim i Piotrem Chojnanckim. - Potrafili oni zachęcić nie tylko nas samorządowców do tej inicjatywy, ale przede wszystkim lokalne społeczeństwo i przedsiębiorców, którzy sfinansowali to dzieło - podkreślił burmistrz Marzec. - W ostatnim czasie ten teren zyskał w związku z inwestycją przeciwpowodziową i lepiej wygląda.

Starosta Marcin Piwnik dodał, że żyjemy przyszłością, ale pamiętamy o przeszłości. - Dziś to rondo, dzięki wielu osobom zyskało koloryt i przypomina nam o tym, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju - dodał starosta Piwnik. - Należy pamiętać o naszej historii. To, że żyjemy w wolnym kraju zawdzięczamy pokoleniom, które o to walczyły. To ważne wydarzenie dla młodych pokoleń, a to miejsce ma im o tym przypominać.

Modlitwę przy rondzie odprawił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. O akcent muzyczny zadbały maluchy z Przedszkola Samorządowego numer 5 w Sandomierzu. Z pocztem sztandarowym stanęli przedstawiciele Katolickiej Szkoły Podstawowej w Sandomierzu. Swoją obecność zaznaczyli także harcerze.

Po odsłonięciu ronda, w Porcie Kultury odbyła się konferencja naukowa pod tytułem "Niepodległościowe tradycje".

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uroczyste odsłonięcie nazwy ronda 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Sandomierzu i wkopanie kapsuły czasu. Co włożono? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie