Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Uroczystość podsumowująca obchody jubileuszu 90-lecia nadania praw miejskich dla Niska. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Burmistrz Niska Waldemar Ślusarczyk z delegacjami z zaprzyjaźnionych miast
Burmistrz Niska Waldemar Ślusarczyk z delegacjami z zaprzyjaźnionych miast Adrian Starzomski
20 października w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” odbyła się uroczystość podsumowująca obchody Jubileuszu 90-lecia Nadania Praw Miejskich dla Niska.

Za Zasługi dla Miasta i Gminy Nisko

Podczas gali wręczono wyróżnionym mieszkańcom odznaczenia „Za Zasługi dla Gminy i Miasta Nisko”. Nim jednak rozpoczęły się uroczystości w niżańskim domu kultury nastąpiło wmurowanie, w specjalnie przygotowany postument, kapsuły czasu. Umieszczono w niej różne pamiątki i ma ona zostać otworzona za 50 lat, z okazji 140-lecia nadania praw miejskich dla Niska.

W tej podniosłej chwili udział wzięli Burmistrz Niska, uczniowie, dyrekcja szkoły, a także przedstawiciele miast partnerskich z niemieckiego Hecklingen oraz norweskiego Midt-Telemark.

Odwaga przodków Niska

Jak na tak szczególną okazję przystało nie zabrakło życzeń i podziękowań. Wśród gości, którzy przekazali na ręce burmistrza gratulacje z okazji 90-ecia Nadania Praw Miejskich dla Niska znaleźli się m.in. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości; Radosław Wiatr, wicewojewoda podkarpacki; Robert Bednarz, starosta niżański; Andrzej Tofilski, nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik; Marek Stępak, wójt gminy Jeżowe; a także przedstawiciele samorządów z miast partnerskich Gródek na Ukrainie, Semerovo na Słowacji oraz wymienionych wcześniej Hecklingen i Midt-Telemark.

–  90 lat w dziejach kraju o ponad 1000-letniej historii, to okres stosunkowo niewielki. Jednak 90 lat w historii miejscowości takiej jak Nisko, to okres znaczny i liczący się. Jednym z bardzo ważnych elementów podniesienia rangi Niska z wioski do miasta, była odwaga naszych przodków. To dzięki ich staraniom przemiana wsi w miasto stała się faktem. Jubileusz 90-lecia nadania praw miejskich to wielkie i ważne wydarzenie dla całej społeczności niżańskiej, które pozwala zatrzymać się na chwilę właśnie nad historią i dorobkiem naszych przodków. Dzisiejsze święto to niepowtarzalna okazja, aby bliżej przyjrzeć się dziejom miasta, przypomnieć sobie postacie wyjątkowo zaangażowane w jego rozwój, odkryć na nowo miejsca, które stanowią o jego tożsamości

– mówił Waldemar Ślusarczyk burmistrz gminy i miasta Nisko.

Twórczość Jana Surmy

Odznaką „Za zasługi dla Gminy i Miasta Nisko” wyróżniono 8 osób oraz jedno stowarzyszenie. Wśród nich znaleźli się: Jan Oleksak (pośmiertnie), Bogdan Tofilski (pośmiertnie), ks. Marian Rajchel (pośmiertnie), Alicja Sochacka, Teresa Sułkowska, Ewa Błądek, Marta Powęska, Marek Czerewin oraz Stowarzyszenie Żeglarskie Jacht Klub Nisko.

Ważnym wydarzeniem podczas uroczystości była prezentacja oraz promocja wydawnictwa „Zarys dziejów Niska” pod redakcją ks. Tomasza Moskala. Zaproszeni goście zapoznali się ponadto z twórczością Jana Surmy, który przygotował publikację „Z przymrużeniem oka…czyli 90 karykatur na 90-lecie Miasta”

Podczas podsumowania roku obchodów nie mogło zabraknąć również okolicznościowego tortu, który w pierwszej kolejności pokroili Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku Marcin Folta.

Uroczysta gala oprawiona została widowiskiem teatralnym pt. „Pocztówka z tamtych lat” w reżyserii Marii Bembenek. Ponadto zaproszeni goście mogli obejrzeć wystawę wybranych karykatur autorstwa Jana Surmy.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie