W Banku Spółdzielczym w Grębowie doszło do grubego przekrętu finansowego? Prokuratura prowadzi śledztwo

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Panika bankowa wybuchła w poniedziałek, klienci zaczęli masowo wybierać pieniądze
Panika bankowa wybuchła w poniedziałek, klienci zaczęli masowo wybierać pieniądze Marcin Radzimowski
Panika bankowa, jaka w poniedziałek wybuchła wśród klientów Banku Spółdzielczego w Grębowie nie była oparta wyłącznie na plotce? W czwartek Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu przejęła od Prokuratury Rejonowej w Tarnobrzegu wszczęte w piątek śledztwo w sprawie działania na szkodę banku. Chodzić może o 17 milionów złotych!

- Śledztwo wszczęte 5 lipca prowadzone jest na razie w sprawie, nie przeciwko komukolwiek - zaznacza prokurator Andrzej Dubiel, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu. - Na obecnym etapie mogę powiedzieć jedynie tyle, że śledztwo dotyczy podejrzenia działania na szkodę Banku Spółdzielczego w Grębowie poprzez udzielanie kredytów z naruszeniem obowiązujących procedur bankowych.

Prokurator Dubiel potwierdza, że może chodzić nawet o kwotę 17 milionów złotych, choć wszelkie informacje są dopiero weryfikowane. Do nieprawidłowości w Banku Spółdzielczym w Grębowie miało dochodzić w okresie ostatnich dziesięciu lat.

Czytaj także

Na czym miała polegać nielegalna procedura? Między innymi na udzielaniu kredytów osobom, które nie posiadały zdolności kredytowej. To nie oznacza automatycznie, że bank poniósł z tego tytułu straty finansowe, jednak mógł ponieść.
Przypomnijmy, że panika bankowa w Grębowie wybuchła w poniedziałek, a więc następnego dnia roboczego po tym jak prokuratura wszczęła śledztwo. Klienci masowo zaczęli wypłacać pieniądze i przelewać je na konta w innym banku.

We wtorek prezes banku zapewniała, że placówka ma płynność finansową a panika powstała wskutek fałszywej informacji - plotki, jakoby były jakieś problemy w banku. Teraz okazuje się, że mogło być inaczej.

Sprawą Banku Spółdzielczego w Grębowie zajęła się Komisja Nadzoru Finansowego, która wyznaczyła zarząd komisaryczny. Odwołano prezes banku oraz cały zarząd, rada nadzorcza banku została zawieszona. KNF zobowiązała zarząd komisaryczny do sprawdzenia finansów banku. Jednocześnie Bankowy Fundusz Gwarancyjny zabezpiecza pieniądze klientów do równowartości 100 tysięcy euro, czyli około 430 tysięcy złotych.

CZYTAJ TAKŻE:

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


Jest porozumienie pomiędzy Kaczyńskim i Ziobrą

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Andrzeju, nie namawiaj ludzi żeby z g*wna wdepnęli w jeszcze większe g*wno!

A
Andrzej
Teraz wszyscy z Grębowa i okolic przenoszą swoje rachunki, lokaty oraz zobowiązania kredytowe do Nest Bank SA PP ul. Okulickiego 98 (na przeciw Hali Targowej) w Stalowej Woli.

Nest nie pobiera za prowadzenie rachunków czy obsługę karty debetowej absolutnie i bezwarunkowo żadnych pieniędzy. Dość łupienia ludzi!

I lokaty mają nawet 4% na powitanie nowych klientów!
G
Gość

Wszędzie kradną ..nawet i na bazarach .

G
Gość

Brawo na zbity ryj z tymi nieukami z banku se synowie po przyjmował bez mózgu i mamy budę. Chodzi to to z głową do góry a nie wie ile to jest 2x2.... Ciekawe czy wszystko wie jej mezulo jak z szefciem se radziła i wydawała kasę ludzi

G
Gość

To była popierdółka nie bank! Dziwię się wszystkim którzy trzymali tam

oszczędności swojego życia. To coś nawet e-mail miało na Wirtualnej Polsce: grebow_bs@wp.pl (pewnie darmowy).

Śmiech na sali!

b
były mieszkaniec

Grębów to nie miejscowość - to stan umysłu!

Mieszkałem tam 15 lat i wiem co mówię.

A jeśli chodzi o bank, to dla pani w okienku nie było rzeczy niemożliwych.

Prawo (w tym bankowe) istniało tam jedynie na papierze.

Nic dziwnego że to się tak skończyło.

G
Gość

Zawieszenie działalności Banku Spółdzielczego w Grębowie

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie zawiesiła z dniem 12 lipca 2019 r. działalność Banku Spółdzielczego w Grębowie (BS w Grębowie, Bank) oraz postanowiła wystąpić do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tego Banku (...)

Brak przymusowej restrukturyzacji

W dniu 9 października 2016 r. weszła w życie ustawa o BFG, na mocy której Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG, Fundusz) otrzymał kompetencje umożliwiające przeprowadzanie przymusowej restrukturyzacji banków (resolution).

W dniu 10 lipca 2019 r., działając na podstawie art. 157f ust. 1 ustawy Prawo bankowe w związku z art. 101 ustawy o BFG, KNF poinformowała BFG, że Bank Spółdzielczy w Grębowie jest zagrożony upadłością i brak jest przesłanek wskazujących, że działania

nadzorcze lub działania tego podmiotu pozwolą we właściwym czasie usunąć to zagrożenie.

W dniu 11 lipca 2019 r. BFG przekazał Komisji informację, że w ocenie Funduszu nie zostały spełnione przesłanki wydania decyzji o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec Banku ze względu na brak spełnienia przesłanki interesu publicznego, tj. spełnienia co najmniej

jednego z celów przymusowej restrukturyzacji, czyli utrzymania stabilności finansowej, ograniczenia zaangażowania funduszy publicznych, zapewnienia kontynuacji realizowanych przez podmiot funkcji krytycznych, ochrony deponentów lub ochrony środków powierzonych podmiotowi przez jego klientów. Brak przymusowej restrukturyzacji oznacza, zgodnie z treścią art. 158 ustawy Prawo bankowe, prawny obowiązek zawieszenia działalności BS w Grębowie

i wystąpienia do sądu z wnioskiem o jego upadłość, co stanowi formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z BFG.

Działania KNF

W dniu 9 lipca 2019 r. Komisja, na podstawie art. 145 ust. 1 ustawy Prawo bankowe, podjęła decyzję o ustanowieniu w BS w Grębowie Zarządu komisarycznego z dniem 10 lipca 2019 r.

Zarząd komisaryczny Banku Spółdzielczego w Grębowie poinformował Komisję, że według najlepszej wiedzy uzyskanej w związku z przejęciem zarządzania Bankiem Spółdzielczym w Grębowie, wystąpiły okoliczności określone w dyspozycji art. 158 ust. 2 ustawy Prawo Bankowe. Z powodu niekorzystnej sytuacji finansowej Bank Spółdzielczy Grębowie nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań w zakresie wypłaty środków o których mowa w art. 2 pkt 68 ustawy o BFG wobec deponentów, o których mowa w przepisie art. 2 pkt 3.

W związku z powyższym w dniu 10 lipca 2019 r. Komisja wszczęła z urzędu postępowanie administracyjne, na podstawie art. 158 ust. 2 ustawy Prawo w związku z art. 61 § 1 oraz § 4 kpa oraz w związku z art. 11 ust. 5 ustawy o nadzorze i skierowała do Banku zawiadomienie

o wszczęciu wyżej wymienionego postępowania. Brak decyzji BFG o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec Banku zobligował KNF, na podstawie art. 158 ust. 2 ustawy Prawo bankowe, do podjęcia decyzji o zawieszeniu działalności Banku Spółdzielczego w Grębowie

z dniem 12 lipca 2019 r. oraz do wystąpienia z wnioskiem do właściwego Sądu o ogłoszenie upadłości BS w Grębowie.

Gwarancje depozytów BFG

Według stanu na dzień 9 lipca 2019 r. wartość środków gwarantowanych zgromadzonych w Banku Spółdzielczym w Grębowie wynosiła 27 766 tys. złotych. Zgodnie z ustawą o BFG, wypłaty środków gwarantowanych powinny być dokonane przez BFG w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości banku. W całości gwarantowane są przez BFG depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 tys. euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danym banku, z wyłączeniami wskazanymi w art.

22 ust. 1 ustawy o BFG. W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych. Szczegółowe informacje na temat systemu gwarantowania depozytów są dostępne w serwisie internetowym BFG

G
Gość
2019-07-11T13:33:09 02:00, Gość:

Co za dno.

Jak można napisać artykuł tak "na odwal się"

"przekręt" - co to w ogóle za słownictwo.

Żałosny poziom tej gazeciny.

A może pan redaktor słyszał o czymś takim jak run of bank? Lepiej pośmieszkować z panem Dybusem na facebooku o "Grabowie". Co za żenada. Ble.

2019-07-11T17:13:35 02:00, Gość:

Wreszcie ktoś się weźmie za to. Proszę sprawdzić przelewy 20 lat do tyłu bo 10 to mało. Za kraty ze złodziejami

Nikt się nie wężmie za złodziei ze spółdzielni (nawet banku spółdzielczego) zwłaszcza prokuratura tarnobrzeska (pogadają w biurach , kawki wypiją i umorzą ) tak jak umarzali oszustwa złodziei ze SM Siarkowiec (czytaj uchwały w sprawie podziału nadwyżek z GZM i bilansowych za lata 2009 - 2012 i następne). Scigają Kiełba za 20 tyś a tam wbrew ustawie o sp. mieszkaniowych -art. 6 ust.1 okradli przez kilka lat ludzi na kilka mln).

Tarnobrzeska prokuratura , Sąd Tarnobrzeski iochraniają złodziei ze spółdzielni (czy to bankowej czy innej).

Takie miasto

G
Gość
2019-07-11T13:33:09 02:00, Gość:

Co za dno.

Jak można napisać artykuł tak "na odwal się"

"przekręt" - co to w ogóle za słownictwo.

Żałosny poziom tej gazeciny.

A może pan redaktor słyszał o czymś takim jak run of bank? Lepiej pośmieszkować z panem Dybusem na facebooku o "Grabowie". Co za żenada. Ble.

Wreszcie ktoś się weźmie za to. Proszę sprawdzić przelewy 20 lat do tyłu bo 10 to mało. Za kraty ze złodziejami

F
F
2019-07-11T13:33:09 02:00, Gość:

Co za dno.

Jak można napisać artykuł tak "na odwal się"

"przekręt" - co to w ogóle za słownictwo.

Żałosny poziom tej gazeciny.

A może pan redaktor słyszał o czymś takim jak run of bank? Lepiej pośmieszkować z panem Dybusem na facebooku o "Grabowie". Co za żenada. Ble.

Tylko dno przyciąga najwięcej zainteresowania, nic dziwnego.

G
Gość
2019-07-11T13:33:09 02:00, Gość:

Co za dno.

Jak można napisać artykuł tak "na odwal się"

"przekręt" - co to w ogóle za słownictwo.

Żałosny poziom tej gazeciny.

A może pan redaktor słyszał o czymś takim jak run of bank? Lepiej pośmieszkować z panem Dybusem na facebooku o "Grabowie". Co za żenada. Ble.

https://sjp.pwn.pl/sjp/przekret;2510411.html

G
Gość

Co za dno.

Jak można napisać artykuł tak "na odwal się"

"przekręt" - co to w ogóle za słownictwo.

Żałosny poziom tej gazeciny.

A może pan redaktor słyszał o czymś takim jak run of bank? Lepiej pośmieszkować z panem Dybusem na facebooku o "Grabowie". Co za żenada. Ble.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3