Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Baranowie Sandomierskim kajakarze i ratownicy uczyli, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Zdjęcia

OPRAC.:
Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Jacek Zelik/Grupa Survival Adventure Extreme
Na Wiśle w Baranowie Sandomierskim (powiat tarnobrzeski) na rozpoczęcie wakacji miały miejsce darmowe warsztaty pod hasłem „Bezpieczne wakacje nad rzeką”, które zostały zorganizowane przez kolegów z Grupy Survival Adventure Extreme przy wsparciu ratowników wodnych z grupy WOPR Kielce - Wojewódzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Bezpieczne wakacje nad wodą

- Kajakarstwo z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Spokój, cisza, piękne krajobrazy i okoliczności przyrody, to przyciąga coraz więcej ludzi do tej właśnie aktywnej formy wypoczynku - wylicza Jacek Zelik z Grupy Survival Adventure Extreme. - Dodatkowo, jak grzyby po deszczu, powstają coraz licznej wypożyczalnie kajaków, które oferują wypożyczenie kajaków bez żadnej formy przygotowania uczestników do zagrożeń, jakie na nich czyhają na rzece. Nie zapominajmy, że każda najmniejsza rzeka to żywioł, który bez znajomości podstawowych zasad może stanowić dla nas olbrzymie niebezpieczeństwo. Stare powiedzenie wśród kajakarzy mówi, że rzeka nie wybacza błędów, dlatego pływanie z dobrze wyszkoloną kadrą i z wiedzą o podstawowych zasadach pływania kajakiem pozwala na bezpieczne korzystanie z tej aktywnej formy wypoczynku.

Celem warsztatów było zapoznanie uczestników z zagrożeniami podczas wypoczynku nad wodą. Omówiono najważniejsze aspekty bezpiecznego korzystania z kajaków podczas spływu kajakowego. Można było pod bacznym okiem ratowników przećwiczyć podstawowe techniki ratownicze przy użyciu rzutki, holowanie kajaka i poszkodowanego po wywrotce, techniki wylewania wody z kajaka. Duży nacisk położono na elementy związane właśnie z wywrotką (popularnie nazywaną kabiną). Wywrotka to stan zagrożenia, które może wydarzyć się podczas spływu. Opanowanie, odpowiednie zachowanie i przygotowanie uczestników pozwala szybko i bezpiecznie opanować tą sytuację.

Mimo licznych apelów ratowników, nadal w Polsce tonie rocznie około 500 osób. Już w tym roku utonęło ponad 80 osób. Największą przyczyną tych utonięć jest nie stosowanie się do zaleceń podczas spływu, pływanie pod wpływem alkoholu, bez kamizelek asekuracyjnych i jak to bywa w wielu przypadkach przecenianie swoich możliwości.

Wypoczywając nad wodą pamiętajcie o tych zasadach:

  • Nie wybiegaj do wody rozgrzany.
  • Nie wypływaj na materacu daleko od wody.
  • Nie wchodź do wody bezpośrednio po posiłku.
  • Nigdy nie wchodź do wody po alkoholu lub środkach odurzających.
  • Pływaj tylko w miejscach wyznaczonych.
  • Stosuj się do zaleceń ratownika.
  • Nie skacz do wody w nieznanych miejscach
  • Załóż kamizelkę asekuracyjną na kajaku, łódce czy rowerze wodnym.
  • Nawet na chwilę nie pozostawiajcie swoich dzieci bez opieki.
  • Nie przeceniaj swoich możliwości
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie