Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chmielowie uczcili pamięć poległych żołnierzy

Klaudia TAJS [email protected]
Nekropolia w Chmielowie zawiera szczątki 90 żołnierzy armii austro-węgierskiej, zgromadzonych pod 83 kopczykami.
Nekropolia w Chmielowie zawiera szczątki 90 żołnierzy armii austro-węgierskiej, zgromadzonych pod 83 kopczykami. archiwum
Na Cmentarzu Wojennym w Chmielowie, koło Nowej Dęby uczczono pamięć poległych. Po 83 kopczykami złożone są tu szczątki 90 wojskowych armii austro-węgierskiej

- Na froncie zmagań wojennych ginęli żołnierze, cywile, a pokłosiem tych walk jest ta nekropolia - przypomniał Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby w setną rocznicę wybuchu I wojny światowej na Cmentarzu Wojennym Na Górach w Chmielowie. Na cmentarzu odprawiono uroczystą mszę w intencji poległych na frontach I wojny światowej.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele lokalnego samorządu, kombatanci, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Nowa Dęba oraz młodzieżowa orkiestra dęta z Nowej Dęby. Nie zabrakło licznie przybyłych mieszkańców. Zgromadzeni przybyli na niewielki cmentarz, aby oddać cześć poległym w I wojnie światowej.

SZCZĄTKI POD KOPCZYKAMI

Na nekropolii spoczywają bezimienne szczątki żołnierzy armii austro-węgierskiej. Genezę wybuchu oraz przebieg I wojny światowej, jak również historię cmentarza przypomniał Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby.

- Ta nekropolia to szczątki 90 żołnierzy armii austro-węgierskiej, zgromadzonych pod tymi 83 kopczykami - mówił burmistrz Ordon.

- Drodzy mieszkańcy Chmielowa, którzy tak licznie przybyliście na tę uroczystość. Jesteście stróżami wielu miejsc w Chmielowie i stróżami tego miejsca, które wam dziś powierzamy.

Wicestarosta powiatu tarnobrzeskiego Jerzy Sudoł dodał, że cmentarz Na Górach jest pomnikiem pamięci, o który trzeba dbać, a zarazem pamiętać o tych, którzy przelali krew za Polskę.

- Paradoksem było to, że Polak strzelał do Polaka - mówi wicestarosta Sudoł. - Brat zabijał brata, ale takie były czasy, że wcielano Polaków do wrogich sobie armii i musieli ginąć. Ta straszna ofiara nie pozostała daremną. Dzięki tej ofierze w 1918 roku odzyskaliśmy wolność.

WSPÓLNY SUKCES

Cmentarz Na Górkach został odrestaurowany dzięki uporowi kombatantów z Koła numer 13 imienia porucznika Sarny Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego, którzy od kilku lat współpracują z władzami Nowa Dęby i wojewodą podkarpackim. Ostatnie prace na nekropoli zakończyły się dwa lata temu. Wspólny trud docenił Wiesław Ordon. - Myślę, że gdy tereny pokopalniane zostaną udostępnione, cmentarz stanie się miejscem zadumy nad wydarzeniami z okresu I wojny światowej - dodał burmistrz.

Podczas obchodów setnej rocznicy wybuchu I wojny odremontowany cmentarz został poświęcony podczas nabożeństwa, które poprzedziło uroczystości. Nabożeństwo celebrowali księża z terenu gminy Nowa Dęba pod przewodnictwem księdza Antoniego Saneckiego, proboszcza z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowskiej Woli. Samorządowcy, przedstawiciele pocztów sztandarowych i mieszkańcy zapalili znicze i złożyli kwiaty.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie