MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Ulanów zmodernizowano stację uzdatniania wody

Konrad SINICA
Po otwarciu zmodernizowanej stacji uzdatniania wody zaprezentowano nowe urządzenia.
Po otwarciu zmodernizowanej stacji uzdatniania wody zaprezentowano nowe urządzenia. Konrad Sinica
Zakończyła się jedna z ważniejszych inwestycji ostatnich lat na terenie gminy Ulanów. Chodzi o modernizację starej stacji uzdatniania wody w Bielińcu. Obiekt został wyposażony w nowoczesne urządzenia. Teraz niemal wszystko odbywa się automatycznie.

Stacja uzdatniania wody w Bielińcu koło Ulanowa została wybudowana jeszcze w 1994 roku, dlatego jej modernizacja była konieczna. Urządzenia były już bardzo przestarzałe, przez co w wodzie podawanej do sieci często występowała duża zawartość żelaza. Dzięki tej inwestycji woda ma być o wiele lepsza. Niemal wszystko zostało wymienione na nowe.

OGROMNA WYDAJNOŚĆ

- Z tej stacji, która została wykonana 18 lat temu zostały już tylko mury - powiedział burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz. - Była to już stacja pełnoletnia i wymagała remontu. Wcześniej mieszkańcy często skarżyli się na nie najlepszą jakość wody. Teraz nie będzie już problemów.

Zmodernizowana stacja jest niemal całkowicie automatyczna. Nowe urządzenia mają ogromną wydajność. Jej maksymalna wydolność może wynosić nawet 2400 metrów sześciennych wody na dobę. To niemal pięciokrotnie więcej niż obecne zapotrzebowanie gminy. Dobowe rozbiory sięgają dzisiaj kilkuset metrów sześciennych wody. Stacja obsługuje prawie 2,5 tysiąca gospodarstw domowych na terenie gminy Ulanów.

DUŻE PIENIĄDZE

Po modernizacji zmieniła się technologia uzdatniania wody, która teraz ma opierać się na dwustopniowej filtracji. Wyremontowany został również sam budynek, który zyskał nowy dach i elewację. Wykonano też termomodernizację obiektu. W ramach tego zadania do sieci wodociągowej podłączone zostały sołectwa położone w północnej części gminy. Do tego konieczne było puszczenie nitki wodociągu pod dnem rzeki Tanew.

Łącznie prace kosztowały prawie 2,5 miliona złotych. Gmina Ulanów uzyskała na realizację tego zadania dotację w wysokości około 1,7 miliona złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Resztę dołożyła z własnego budżetu. Prace trwały zaledwie sześć miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie