Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Maleńcu zagości nauka

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Jedenasta edycja Kieleckiego Festiwalu Nauki będzie miała swą inaugurację w Maleńcu w powiecie koneckim. Pozwoli na to nowy obiekt w kompleksie muzealnym, który będzie gotowy w maju.

Od października minionego roku w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu trwają prace budowlane. Na miejscu starego niefunkcjonalnego budynku socjalno - biurowego powstał nowy obiekt nawiązujący swą architektoniczną bryłą do poprzedniego. W środku jednak pomieszczenia wyglądają zupełnie inaczej.

- Mamy tu przede wszystkim przestronną salę konferencyjną, dzięki której w Maleńcu będą mogły odbywać się
sesje naukowe, konferencje, ale także wiejskie zebrania, spotkania zespołów, stowarzyszeń, bowiem nowy obiekt ma służyć nie tylko muzeum, ale także lokalnej społeczności jako świetlica wiejska - mówi Szymon Biały dyrektor muzeum. - W ten sposób budynek będzie wykorzystywany przez cały rok, a nie tylko okazjonalnie w czasie imprez. Oprócz sali konferencyjnej są tu także pomieszczenia biurowe, a także dwa pokoje, w których będzie można przyjąć specjalnych gości.

Nie byle jakie imprezy

- Powstanie sali konferencyjnej, która będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt audiowizualny daje możliwość organizacji konferencji czy sesji naukowych - dodaje Emilian Niemiec, specjalista do spraw kultury w Starostwie Powiatowym w Końskich. - Dlatego od kilku miesięcy prowadziliśmy rozmowy z dyrektor Kieleckiego Festiwalu Nauki, panią Agnieszką Prydygier. - Zależało nam na tym, by u nas, w Maleńcu odbyła się część festiwalowych spotkań. Udało się. Mamy zapewnienie, że w drugiej połowie września tego roku będziemy mieć tu sesje naukowe, konferencje, ogólnowojewódzkie konkursy i imprezy towarzyszące. A są to nie byle jakie imprezy, ale przygotowywanie między innymi przez Uniwersytet Humanistyczno - Przyrodniczy Jana Kochanowskiego i inne kieleckie uczelnie, instytuty i organizacje naukowe, placówki muzealne i kulturalne.

Dla starosty koneckiego, Andrzeja Lenarta, gospodarza muzeum w Maleńcu (muzeum to własność powiatu koneckiego) niezwykle ważny jest fakt, że właśnie u nas będzie miała miejsce inauguracja XI Kieleckiego Festiwalu Nauki. - Liczę na obecność wielu ludzi ze świata nauki, z branży turystycznej, ale także i dziennikarzy, dzięki którym unikatowy w skali europejskiej zabytek techniki poznają mieszkańcy innych regionów naszego kraju - mówi starosta.

Wizyta pani dyrektor

Tuż przed świętami do Maleńca przyjechała dyrektor Kieleckiego Festiwalu Nauki Agnieszka Prydygier. Spotkała się
ze starostą Andrzejem Lenartem, jego zastępcą Bogdanem Soboniem, dyrektorem Szymonem Białym i Emilianem Niemcem. - Jestem pod wrażeniem tego, co zastałam w Maleńcu - powiedziała pani dyrektor. - Przede wszystkim zauroczył mnie sam obiekt muzealny - budynek, stare, wciąż sprawne maszyny, koło napędzające je za pomocą wody. Muzeum otacza wspaniały zielony teren idealny do organizowania plenerowych imprez. No i sale konferencyjna, w której można organizować sesje czy spotkania naukowe, to dodatkowy atut tego kompleksu.

Atrakcyjna inauguracja

Wszystko więc wskazuje na to, że 15 września wielkie otwarcie Kieleckiego Festiwalu Nauki odbędzie się w Maleńcu.
- Sama inauguracja ma mieć przebieg bardzo atrakcyjny - informuje Emilian Niemiec. - Na boisku obok muzeum będzie scena, na której zaprezentują się zespoły muzyczne. Będą pokazy życia Wikingów, Celtów, planujemy także pokaz walk. Ale dla nas najważniejsze jest to, że w Maleńcu zaplanowano około 10 różnych wykładów, sesji naukowych, pokazów. Wszystko ma być przygotowane w atrakcyjny sposób, by zachęcić do udziału w nich młodzież. Bo to głównie dla młodzieży organizowany jest festiwal.

W Maleńcu zobaczymy między innymi uruchomienie procesu żeliwiakowego, czyli podpalenie pieca, wytop metalu i przelewanie go do form, wytwarzanie z niego konkretnych przedmiotów codziennego użytku. Będzie także plener ceramiczny, podczas którego poznamy tajniki dawnych i obecnych technologii. Zaprezentują się ze swymi nowinkami technicznymi naukowcy z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, firmy odlewnicze czy informatyczne.

Konkursy z cennymi nagrodami

- Planujemy także ogólnowojewódzkie konkursy dla młodzieży - dodaje starosta Lenart. - Pierwszy związany jest z noblistką Marią Skłodowską - Curie, patronką II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich. Uczestnicy konkursu będą musieli popisać się wiedzą na temat życia i najważniejszych osiągnięć wielkiej Polki. A nagrodami w konkursie będą między innymi trzy indeksy na fizykę na UJK w Kielcach.

Drugi konkurs będzie wymagał znajomości literatury tworzonej przez autorów związanych z ziemią konecką. Będzie nosił tytuł "Lektury nadobowiązkowe z ziemi koneckiej". Chodzi między innymi o twórczość Jana Krzysztofczyka, Pelagii Borowskiej, Elżbiety Musiał.

Na razie w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu trwają ostatnie prace wykończeniowe w budynku konferencyjno - biurowym. Dyrektor Szymon Biały zapowiada, że w maju nastąpi jego oficjalne otwarcie. - A 19 czerwca odbędzie się u nas pierwsza impreza - Noc Świętojańska, na którą już teraz zapraszam - kończy dyrektor Biały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Maleńcu zagości nauka - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie