Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek w naszym kraju rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny

Grzegorz LIPIEC
Marek Cierpiał-Wolan, zastępca komisarza spisowego na Podkarpaciu prezentuje identyfikator, który będzie miał przy sobie każdy rachmistrz prowadzący spis.
Marek Cierpiał-Wolan, zastępca komisarza spisowego na Podkarpaciu prezentuje identyfikator, który będzie miał przy sobie każdy rachmistrz prowadzący spis. UW Rzeszów
908 rachmistrzów na Podkarpaciu będzie miało ręce pełne roboty. Zapukają do tysięcy mieszkań i postarają się zebrać rzetelne informacje o naszym społeczeństwie.

Infolinia

Na potrzeby spisu powszechnego została uruchomiona infolinia: 800-800-800 (numer bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych) oraz numer 22-44-44-777 (przeznaczony dla połączeń przychodzących z telefonów komórkowych, płatny zgodnie z cennikiem operatora).

Zbiorą informacje o mieszkańcach

Zbiorą informacje o mieszkańcach

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011 ma na celu zebranie aktualnych informacji o liczbie mieszkańców naszego kraju, poznanie struktury demograficznej, zebranie informacji o liczbie i strukturze gospodarstw domowych i rodzin, informacji o wykształceniu, aktywności ekonomicznej, zatrudnieniu i migracjach. Ostatni spis prowadzony był w 2002 roku.

Od 1 kwietnia do 30 czerwca na terenie całego kraju prowadzony będzie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. To pierwszy spis powszechny od czasu, kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Stąd konieczność zebrania informacji o cechach demograficznych oraz społeczno-ekonomicznych społeczeństwa.

PO CO NAS SPISUJĄ

Spisem zostaną objęte osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i pomieszczeniach, które nie są mieszkaniami oraz osoby bezdomne.
Celem spisu jest zebranie informacji o stanie liczebnym ludności Polski, poznanie zmian demograficznych, zebranie informacji o liczbie i strukturze gospodarstw domowych oraz rodzin, uzyskanie informacji o poziomie wykształcenia, aktywności ekonomicznej, dojazdach do pracy, migracjach.

Osoby przekazujące dane w ramach spisu zobowiązane są udzielać ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi. Niektóre informacje dotyczące wyznania, planowania rodziny, rodzaj związku będą zbierane na zasadzie dobrowolności, zatem nie musimy na nie odpowiadać. Wszystkie gromadzone w spisie dane będą poufne, podlegać będą szczególnej ochronie w ramach tajemnicy statystycznej.

PRZEZ INTERNET I PRZEZ RACHMISTRZA

Po raz pierwszy spis ludności i mieszkań zostanie przeprowadzony w formie elektronicznej. Spis internetowy prowadzony będzie od 1 kwietnia do 16 czerwca. Od 8 kwietnia do 30 czerwca, telefonicznie spis będą przeprowadzać ankieterzy. Osoby, które nie skorzystają z żadnej z tych metod, zostaną spisani w tradycyjny sposób - przez rachmistrzów. W województwie podkarpackim w teren ruszy 908 rachmistrzów spisowych, którzy zostali wyłonieni w drodze naboru. Ich pracę kontrolować będzie 27 dyspozytorów.

- Jeśli jest to możliwe spiszmy się poprzez Internet. To metoda szybka i na pewno dla wielu osób bardziej komfortowa. Na Podkarpaciu mieszka ponad 2 mln ludzi. Do spisu losowo wytypowano około 630 tys. mieszkań. Z tej liczby 20 procent odpowie na szczegółowe pytania na formularzu, który obejmuje 100 pytań. Natomiast krótszy formularz to szesnaście pytań i na nie odpowiadać będzie pozostała część wytypowanej populacji - mówi Marek Cierpiał-Wolan, zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego na Podkarpaciu.

Na terenie województwa pracami spisowymi kieruje wojewoda - jako wojewódzki komisarz spisowy. Zastępcą wojewódzkiego komisarza spisowego jest dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Natomiast na terenie gminy pracami spisowymi kieruje wójt, burmistrz, prezydent miasta - jako gminny komisarz spisowy.

W Tarnobrzegu przygotowano do roli rachmistrza 25 osób, a miastem i gminą Nowa Dęba zajmie się osiem osób. Pięciu będzie wypytywać mieszkańców miasta Nowa Dęba, a trzech obsługiwać będzie pozostałe miejscowości.

SPRAWDŹ LEGITYMACJĘ

Kiedy rachmistrz odwiedzi nasze mieszkanie będzie musiał zaprezentować specjalny identyfikator. Oprócz dokumentu potwierdzającego bycie rachmistrzem, spisujący będzie miał handheldy, czyli urządzenie przypominające komputer. To właśnie tam zapisywane będą dane ankietowanego. Wypełnianie ankiety trwać będzie około 40 minut, a rachmistrz w ciągu trzech miesięcy pracy zarobi około 5 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie