Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Pilchowie przez dwa tygodnie młodzież i dorośli budowali wieniec dożynkowy

dzi
Wieniec buduje Marta Wala.
Wieniec buduje Marta Wala. Jacek Krawczyk
- Jak co roku padło hasło "robimy" i zaczęliśmy budować wieniec dożynkowy - wspomina Marta Wala, starościna dożynek w Pilchowie koło Stalowej Woli. Pracowali przez dwa tygodnie w remizie.
Przy budowie korony Halina Bratejko i Wanda Tutak.
Przy budowie korony Halina Bratejko i Wanda Tutak. Jacek Krawczyk

Przy budowie korony Halina Bratejko i Wanda Tutak.
(fot. Jacek Krawczyk)

Jak od wielu lat kształt wieńca zaprojektowali Wanda i Józef Tutakowie. W tym roku nawiązali do rocznicy zwycięstwa Polaków i Litwinów nad Krzyżakami pod Grunwaldem. Znalazły się na nim godła Królestwa Polskiego i Litwy oraz dwa miecze.

JADWIGA TU BYŁA

Wieniec był bliski sercu pilchowian, bo mają tu wielkie nabożeństwo do świętej Jadwigi Królowej, której kopia wawelskiego sarkofagu, jedyna w Polsce, stoi przy ołtarzu miejscowego kościoła. To ma przypominać, że szlakiem przez Pilchów podróżowała młodziutka Jadwiga. Do kompletu stadion piłkarski w Pilchowie ma za patrona króla Jagiełłę.

Na wieniec zgromadzone zostały naturalne materiały. Użyto żółtą i czerwoną kukurydzę, jęczmień, mak, ziarna dyni, lnu i gryki, płatki kukurydziane. - Nie używaliśmy spreju. Pan Józef Tutak powiedział, że nie będziemy robić pisanek - wspomina Marta Wala. Zresztą tradycja zabrania używania sztucznych materiałów do budowy wieńca, który ma uświetnić święto plonów.

DO PÓŁNOCY

Do budowy wieńca zgłosili się przede wszystkim członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Pilchów "Gościniec", któremu szefuje Eugenia Rembisz. Były wśród nich Halina Bratejko, Bogusława Krawczyk, Danuta Dulapa, Henryka Pieńkowska, Lucyna Grabowska.

Pomagali członkowie młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca "Gościniec". - Przyjść do remizy i pomagać mógł każdy - zapewnia Marta Wala. Zaczynali o 20.30, kończyli przed północą.

Cieszyła obecność młodych, bo to pewność, że tradycja budowania wieńców dożynkowych w Pilchowie nie zginie. Bo tu nawet stare wieńce sprzed siedmiu lat są przechowywane i odnawianie. To już jest bogactwo wsi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie