MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce tysiące kobiet umiera na raka szyjki macicy, bo się nie badają

Zdzisław Surowaniec
Uczennice szkoły podczas szkolenia z temat profilaktyki raka szyjki macicy.
Uczennice szkoły podczas szkolenia z temat profilaktyki raka szyjki macicy. Zdzisław Surowaniec
Szkolenie z profilaktyki raka szyjki macicy dla dziewcząt z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Stalowej Woli, zwanej "budowlanką", przeprowadzili lekarze specjaliści ze szpitala w Rzeszowie.

Badania cytologiczne są najlepszym sposobem na wczesne zdiagnozowanie choroby, co gwarantuje pełne wyleczenie. A jest się czym przejmować. Wśród kobiet najczęstsze zgony dotyczą raka piersi mi raka szyjki macicy.

To bolesna statystyka, ponieważ proste badania mogą powstrzymać przedwczesne umieranie wielu kobiet. Jak się okazuje, na spadek liczby badań wpływ miała… powódź! Jeden z lekarzy, który przez miesiąc diagnozował pięćdziesiąt kobiet na okoliczność raka szyjki macicy, w okresie powodzi przyjął jedną kobietę.

- Umieralność na raka szyki macicy jest u nas bardzo wysoka. Powodem jest zbyt późne zgłaszanie się do lekarzy. Rocznie notuje się trzy i pół tysiąca zachorowań na raka szybki macicy. Dwa tysiące kobiet z tego powodu umiera - powiedziała dr Edyta Barnaś. Jak przypomniała, występowaniu choroby sprzyjają zakażenia wirusem HPV, wczesne podjęcie inicjacji seksualnej, kilku partnerów, długotrwała antykoncepcja i palenie papierosów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie