Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W służbie zdrowia szykują się duże zmiany

Grzegorz LIPIEC
Teraz, aby umówić się na wizytę u lekarza trzeba się zgłosić w przychodni albo wcześniej zadzwonić. Już wkrótce będzie można zrobić to przez Internet. Czy informatyzacja ograniczy długie kolejki oczekujących?
Teraz, aby umówić się na wizytę u lekarza trzeba się zgłosić w przychodni albo wcześniej zadzwonić. Już wkrótce będzie można zrobić to przez Internet. Czy informatyzacja ograniczy długie kolejki oczekujących? Grzegorz Lipiec
Posłowie przyjęli pakiet ustaw, które rozpoczynają proces zmian w polskiej opiece zdrowotnej. Elektroniczna kolejka, tańsze leki, e-recepta, dokumentacja choroby wraz z badaniami w Internecie. Tak ma wkrótce wyglądać system ochrony zdrowia w naszym kraju.

Co nowości w służbie zdrowia oznaczają dla pacjentów? Jak odnoszą się do nich zarządzający placówkami opieki zdrowotnej? Co zmieni się w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy?
W ubiegłym tygodniu posłowie przyjęli pakiet ustaw przygotowanych przez resort zdrowia: o działalności leczniczej, o prawach pacjenta, o lekach refundowanych, o informacji oraz o zawodzie lekarza.

NOWOŚCI W APTEKACH

Idąc do apteki możemy już wkrótce być zdziwieni brakiem promocji leków refundowanych, które często były sprzedawane za złotówkę. Od 1 stycznia 2012 roku w każdej aptece ten sam lek na receptę będzie kosztował tyle samo. Eksperci prognozują, że pacjenci zapłacą więcej, służby minister zdrowia Ewy Kopacz podkreślają, że będzie taniej. Oszczędności ma szukać komisja ekonomiczna, która będzie negocjować obniżki z firmami farmaceutycznymi.

Okazuje się, że roczny limit wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia na refundację nie będzie mógł być wyższy niż 17 proc. całego budżetu i jeśli sprzedaż leków z danej grupy będzie wyższa, to właśnie firmy farmaceutyczne mają oddawać pieniądze na nadwyżki. Od razu w sprzeciwie odezwali się giganci farmaceutyczni, którzy twierdzą, że nie mogą przewidzieć, jakie specyfiki będą w danym roku osiągały największą sprzedaż.

Co stanie się z dopłatami do lekarstw? Pozostaną, ale o tym, jakie one będą, zadecydujemy… sami. Leki będą pogrupowane według wskazań medycznych, NFZ będzie refundował te najtańsze w danej grupie schorzeń. Różnica w cenie pomiędzy refundacją najtańszych, stosowanych przez 15 proc. chorych, a najdroższymi lekami z grupy pokryta będzie przez pacjenta. Zatem oszczędzimy przestawiając się na tańsze lekarstwa.
Kolejną aptekarską nowością jest e-recepta. Lekarz wpisuje do systemu dane z naszego dowodu osobistego oraz leki, które mamy wykupić. W aptece farmaceuta wpisze nasze dane i otrzyma informację, co ma sprzedać. System ma działać w Polsce od 2017 roku.

INFORMATYZACJA

Nowa ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia sprawi, że najważniejsze informacje o naszych chorobach, branych lekarstwach, a także wyniki przeprowadzanych badań będą zapisywane na naszym zdrowotnym koncie elektronicznym.
Na naszym wirtualnym koncie zapisana będzie historia wszystkich chorób, które przebyliśmy, przyjmowane lekarstwa. - Dzięki takiemu rozwiązaniu lekarz uniknie niepotrzebnych błędów, zapisze nam odpowiednie lekarstwa i szybciej zdiagnozuje stan zdrowia - wyjaśnia Wojciech Wąsik, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu.

Rewolucją jest już jednak fakt, że sami będziemy mogli dopisać, jak działają na nas lekarstwa.
Kolejną nowością jest e-kolejka. - To wspaniałe rozwiązanie, bo pacjent sam może sprawdzać swoje miejsce w kolejce na badania bądź drobny zabieg - mówi Wojciech Wąsik.
Dzięki informatyzacji wkrótce nie będziemy się już rejestrować do lekarza telefonicznie, ale przez Internet. System internetowy ma działać od połowy 2014 roku.

PRZEJRZYSTE ZASADY

Wiele zmian niosą ze sobą, także zapisy ustawy o działalności leczniczej. Prawo to zacznie obowiązywać już od 1 maja 2011 roku.
Jeśli przebywamy w szpitalu dłużej niż wymaga tego leczenie, to placówka może wystawić nam rachunek za pobyt. - Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu uczestniczy w wartym ponad 57 mln zł projekcie Podkarpacki System Informacji Medycznej - dodaje dyrektor tarnobrzeskiej lecznicy. - Zakres, cennik, najważniejsze informacje o naszych usługach oraz rozliczenia z pacjentami będą jeszcze bardziej jednoznaczne i przejrzyste.

Dyrektor Wojciech Wąsik podkreśla, że już teraz w wielu szpitalach trzeba płacić za pewne zabiegi, czy też badania, ale wciąż wielu pacjentów unika płacenia, bo uważa, że służba zdrowia jest całkowicie bezpłatna.

ŁATWIEJ O ODSZKODOWANIE

Co z prawami pacjenta? Nowe prawo przyspieszy tryb orzekania o odszkodowaniach. Wnioski pacjentów będą składane w komisjach wojewódzkich, które to w przeciwieństwie do sądów nie będą szukać winnego tylko zajmą się samą kwestią szkody. Pacjenci będą mogli liczyć na odszkodowania, które mogą sięgać nawet 300 tysięcy złotych za spowodowanie śmierci bliskiej osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie