MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli powstaje najnowocześniejsza i największa w Polsce elektrociepłownia gazowa

Zdzisław Surowaniec
Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński na budowie elektrociepłowni gazowej.
Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński na budowie elektrociepłowni gazowej. Zdzisław Surowaniec
W poniedziałek teren budowy odwiedził wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Nie krył zachwytu nad powstającą tu elektrociepłownią gazową.

Gotowy w przyszłym roku

Na terenie Elektrowni Stalowa Wola (TAURON Wytwarzanie) powstaje nowoczesna jednostka gazowo-parowa o mocy 450 MWe. Blok będzie pracował w wysokosprawnej kogeneracji czyli obok energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło w postaci gorącej wody na potrzeby komunalne i pary technologicznej dla pobliskich zakładów przemysłowych. Inwestycja, na którą nakłady wyniosą 1,13 mld zł, finansowana jest w formule project finance. Blok zostanie oddany do eksploatacji w 2015 roku.

Podczas konferencji prasowej na budowie, od lewej prezes zarządu PGNiG TERMIKA Andrzej Gajewski, poseł Renata Butryn, wicepremier Janusz Piechociński,
Podczas konferencji prasowej na budowie, od lewej prezes zarządu PGNiG TERMIKA Andrzej Gajewski, poseł Renata Butryn, wicepremier Janusz Piechociński, i Jacek Janas p.o. prezesa zarządu TAURON Wytwarzanie. Zdzisław Surowaniec

Podczas konferencji prasowej na budowie, od lewej prezes zarządu PGNiG TERMIKA Andrzej Gajewski, poseł Renata Butryn, wicepremier Janusz Piechociński, i Jacek Janas p.o. prezesa zarządu TAURON Wytwarzanie.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Barki pchające w górę Wisły wielkogabarytowe elementy do budowanego w Stalowej Woli bloku gazowo-parowego utknęły na mieliźnie pod Dęblinem z powodu niskiego stanu wody i być może transport nie ruszy już rzeką.

- Są jednak alternatywne metody dostarczenia turbin transportem drogowym, więc termin oddania bloku w przyszłym roku nie jest zagrożony - zapewnia Andrzej Gajewski, prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa TERMIKA. Koszt transportu drogowego będzie jednak wyższy i bardziej kłopotliwy. Turbina parowa dotrze do Stalowej Woli 25 maja, gazowa w czerwcu.

W poniedziałek teren budowy bloku gazowego na terenie Elektrowni Stalowa Wola odwiedził wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Nie krył zachwytu nad powstającą tu największą i najnowocześniejszą w Polsce elektrociepłownią gazową. - Ta budowa to kontynuacja tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego, kiedy potrzebna była odwaga w realizowaniu wielkich wyzwań - powiedział. Przypomniał, że niezależność energetyczna Polski jest wyzwaniem w sytuacji mocarstwowej polityki rozpychania się Rosji, destabilizowaniem przez nią sytuacji na Ukrainie i grożeniem wstrzymania dostaw gazu i ropy.

Premier Piechociński przypomniał, że chłodny klimat Polski wymaga posiadania sprawnych elektrociepłowni, nowoczesnych, oszczędnych i wydajnych. Zapowiedział, że wkrótce na Podkarpaciu węgiel przestanie być używany do produkcji energii w elektrowniach, zamiast węgla paliwem będzie biomasa (odpady drzewne) i gaz.

- Inwestycja w Elektrociepłowni Stalowa Wola potwierdza, że polska energetyka rozwija się dynamicznie i stawia na nowoczesne technologie. Sektor energetyczny zarówno w Polsce jak i w całej Europie stoi przed dużymi wyzwaniami, dlatego musimy podejmować inicjatywy, które przede wszystkim zwiększą jego konkurencyjność - powiedział Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki podczas pobytu w poniedziałek w Elektrowni Stalowa Wola.

Jak poinformował Piechociński, elektrownia gazowa w Stalowej Woli jest w zaawansowanej fazie, wykonano już 70 procent zaplanowanych prac. Trwają końcowe prace przy budowie głównych obiektów, m.in. bloku elektrycznego, maszynowni turbiny gazowej i turbiny parowej oraz kotła odzyskowego. Powstaje stacja przygotowania gazu i zatoka ujęciowa. Przygotowano miejsce zabudowy transformatorów. Trwa montaż konstrukcji kotła odzyskowego. Podstawowe urządzenia znajdują się już na placu budowy lub są w trakcie transportu.

Powstający blok o mocy 450 MWe, największy i najnowocześniejszy w Polsce, jest jednym z kluczowym projektów zapisanych w strategii korporacyjnej TAURONA i będzie pierwszą jednostką gazową w Grupie. - Transport turbiny drogami będzie wymagał demontażu znaków drogowych. Ładunek wieziony do Stalowej Woli ma olbrzymie rozmiary, cztery metry wysokości, ponad pięć metrów szerokości. Waga najcięższego elementu, czyli generatora wynosi trzysta dziesięć ton - wyliczył Piotr Zborowski, prezes zarządu Elektrociepłowni Stalowa Wola. - Transport, który się odbywa jest największym wydarzeniem śródlądowym w historii Polski - dodał Andrzej Gajewski, prezes zarządu PGNiG TERMIKA.

- Gotowa jednostka będzie podstawowym źródłem ciepła dla około sześćdziesięciu tysięcy okolicznych mieszkańców - twierdzi Jacek Janas, p.o. prezesa zarządu TAURON Wytwarzanie. Dodatkowo, z uwagi na usytuowanie bloku w centrum miasta, bardzo ważny jest brak emisji pyłu, niska emisyjność dwutlenku węgla, tlenków azotu i praktycznie brak emisji dwutlenku siarki. Będzie miał także wysoką sprawność. Jeżeli elektrownia węglowa osiąga sprawność około 46 proc., to gzowa w okresie letnim 58 proc. A kiedy dochodzi produkcja energii cieplnej - sprawność skacze aż do 80 proc.

- Elektrociepłownia Stalowa Wola to nie tylko największe przedsięwzięcie prowadzone obecnie przez PGNiG TERMIKA, ale też największa inwestycja w elektrociepłownię gazową w Polsce. Nasz wkład w ten projekt to przede wszystkim gruntowna wiedza i wieloletnie doświadczenie. PGNiG TERMIKA jest dziś największym zespołem elektrociepłowni w Unii Europejskiej. Nasi pracownicy to wysokiej klasy specjaliści, którzy gwarantują sukces tej ambitnej inwestycji -- pochwalił się Andrzej Gajewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie