Nasza Loteria

W Stalowej Woli powstanie ścieżka z informacjami o lokalnym dziedzictwie miasta

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Na razie w Stalowej Woli są takie informacje o historii miasta, zorganizowane przez Muzeum Regionalne
Na razie w Stalowej Woli są takie informacje o historii miasta, zorganizowane przez Muzeum Regionalne Zdzisław Surowaniec
Na terenie Stalowej Woli powstaną punkty informacji historycznej. Stanowiska mają być nowoczesne, przystępne i usytuowane w pobliżu zabytkowych budynków i historycznych miejsc na terenie osiedli Charzewice, Rozwadów oraz Pławo.

Przystanki historii powstaną w Stalowej Woli

Jak informuje Muzeum Regionalne w Stalowej Woli realizacja "przystanków naszej historii" ma potrwać dwa lata.

Przedsięwzięcie obejmuje wykonanie całościowego projektu architektoniczno-budowlanego EKOpunktów informacji o lokalnym dziedzictwie, umożliwiającego stworzenie atrakcyjnej ścieżki edukacyjnej, składającej się z ośmiu przystanków naszej historii, usytuowanych w pobliżu zabytkowych budynków i historycznych miejsc.

Pracownicy muzeum w oparciu o posiadane materiały opracują teksty, fotografie, dedykowane mieszkańcom i turystom. Zanim to się stanie zostanie przeprowadzona ankieta dotycząca miejsc, które chcieliby wyróżnić oraz spotkania konsultacyjne.

Opracowane materiały, wskazówki dotyczące odległości między kolejnymi punktami informacji historycznej wraz z oznaczeniem dojazdu drogami rowerowymi posłużą do stworzenia szczegółowej mapy i aplikacji wspierającej działanie EKOpunktów informacji o lokalnym dziedzictwie (w języku polskim i angielskim), pozwalającej na zaplanowanie indywidualnych lub grupowych wycieczek pieszych oraz rowerowych. Aplikacja będzie do pobrania na stronie Muzeum.

Muzealnicy przygotują także ofertę dydaktyczną EKOpunktów z udziałem dendrologa lub architekta krajobrazu. W tym zadaniu uczestniczyć ma również młodzież, seniorzy i regionaliści.

Punkty informacji historycznej mają być przygotowane w nowoczesnej formie. Stanowiska zostaną wyposażone w plansze informacyjne z opisem architektonicznym obiektu, historią miejsca, archiwalną fotografią, ciekawostkami, informacjami o osobach związanych z danym miejscem oraz wspomnieniami najstarszych mieszkańców danego osiedla o upamiętnionym miejscu. Wspomnienia mieszkańców będą odtwarzane za pomocą zamontowanych dźwiękowych ławeczek.

Każde stanowisko będzie zaopatrzone w gniazdo USB, panele fotowoltaiczne, fotokody QR, ładowarki urządzeń mobilnych i hot-spot sieci bezprzewodowej, stojaki na rowery.

Wytypowane lokalizacje to: Ochronka - dawna wieś Pławo (ulice Wałowa, Pławo), klasztor i cmentarz rozwadowski oraz miejsce hitlerowskiego obozu pracy na Młodyniu (ulice Klasztorna, Traugutta, Górka), kirkut (ulica. Kusocińskiego), budynek Sokoła i budynek dawnego sądu (obecnie Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, ulica Rozwadowska), dworzec kolejowy i Muzeum Kedyw (ulica Bełżyńskiego, ulica Dąbrowskiego), Rynek rozwadowski, Muzeum - dawny Zamek Lubomirskich, kompleks podworski w Charzewicach (park Lubomirskich).

Muzeum w realizacji tego projektu współpracuje z miastem, w ramach uzyskania przez Stalową Wolę dofinansowania ze środków norweskich.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie