Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli powstanie ścieżka z informacjami o lokalnym dziedzictwie miasta

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Na razie w Stalowej Woli są takie informacje o historii miasta, zorganizowane przez Muzeum Regionalne
Na razie w Stalowej Woli są takie informacje o historii miasta, zorganizowane przez Muzeum Regionalne Zdzisław Surowaniec
Na terenie Stalowej Woli powstaną punkty informacji historycznej. Stanowiska mają być nowoczesne, przystępne i usytuowane w pobliżu zabytkowych budynków i historycznych miejsc na terenie osiedli Charzewice, Rozwadów oraz Pławo.

Przystanki historii powstaną w Stalowej Woli

Jak informuje Muzeum Regionalne w Stalowej Woli realizacja "przystanków naszej historii" ma potrwać dwa lata.

Przedsięwzięcie obejmuje wykonanie całościowego projektu architektoniczno-budowlanego EKOpunktów informacji o lokalnym dziedzictwie, umożliwiającego stworzenie atrakcyjnej ścieżki edukacyjnej, składającej się z ośmiu przystanków naszej historii, usytuowanych w pobliżu zabytkowych budynków i historycznych miejsc.

Pracownicy muzeum w oparciu o posiadane materiały opracują teksty, fotografie, dedykowane mieszkańcom i turystom. Zanim to się stanie zostanie przeprowadzona ankieta dotycząca miejsc, które chcieliby wyróżnić oraz spotkania konsultacyjne.

Opracowane materiały, wskazówki dotyczące odległości między kolejnymi punktami informacji historycznej wraz z oznaczeniem dojazdu drogami rowerowymi posłużą do stworzenia szczegółowej mapy i aplikacji wspierającej działanie EKOpunktów informacji o lokalnym dziedzictwie (w języku polskim i angielskim), pozwalającej na zaplanowanie indywidualnych lub grupowych wycieczek pieszych oraz rowerowych. Aplikacja będzie do pobrania na stronie Muzeum.

Muzealnicy przygotują także ofertę dydaktyczną EKOpunktów z udziałem dendrologa lub architekta krajobrazu. W tym zadaniu uczestniczyć ma również młodzież, seniorzy i regionaliści.

Punkty informacji historycznej mają być przygotowane w nowoczesnej formie. Stanowiska zostaną wyposażone w plansze informacyjne z opisem architektonicznym obiektu, historią miejsca, archiwalną fotografią, ciekawostkami, informacjami o osobach związanych z danym miejscem oraz wspomnieniami najstarszych mieszkańców danego osiedla o upamiętnionym miejscu. Wspomnienia mieszkańców będą odtwarzane za pomocą zamontowanych dźwiękowych ławeczek.

Każde stanowisko będzie zaopatrzone w gniazdo USB, panele fotowoltaiczne, fotokody QR, ładowarki urządzeń mobilnych i hot-spot sieci bezprzewodowej, stojaki na rowery.

Wytypowane lokalizacje to: Ochronka - dawna wieś Pławo (ulice Wałowa, Pławo), klasztor i cmentarz rozwadowski oraz miejsce hitlerowskiego obozu pracy na Młodyniu (ulice Klasztorna, Traugutta, Górka), kirkut (ulica. Kusocińskiego), budynek Sokoła i budynek dawnego sądu (obecnie Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, ulica Rozwadowska), dworzec kolejowy i Muzeum Kedyw (ulica Bełżyńskiego, ulica Dąbrowskiego), Rynek rozwadowski, Muzeum - dawny Zamek Lubomirskich, kompleks podworski w Charzewicach (park Lubomirskich).

Muzeum w realizacji tego projektu współpracuje z miastem, w ramach uzyskania przez Stalową Wolę dofinansowania ze środków norweskich.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie