Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli szykuje się kolejna rewelacyjna wystawa - przyjadą Malczewscy

Zdzisław Surowaniec
Rafał Malczewski - Karuzela w Zakopanem (ok. 1920-1925, olej na płótnie, 140 x 215, Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
Rafał Malczewski - Karuzela w Zakopanem (ok. 1920-1925, olej na płótnie, 140 x 215, Muzeum Okręgowe w Tarnowie. arch.
Do niezwykłej konfrontacji dwóch wielkich i całkowicie różnych indywidualności malarskich - ojca i syna, Jacka i Rafała Malczewskich - dojdzie na wystawie przygotowanej w muzeum w Stalowej Woli. Otwarcie 22 października.

Ojciec i syn

Jacek Malczewski (1854-1929) to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego modernizmu i symbolizmu, poruszający w swej twórczości problemów ludzkiej egzystencji, historii i sztuki.
Rafała Malczewski (1892-1965) tworzył w stylu mającym znamiona malarskiego reportażu, głównie obrazy o tematyce pejzażowej, cechujące się celowo uproszczoną, syntetyczną formą.

Jacek Malczewski - Autoportret ze śmiercią, 1902, wymiary: 93 x 73; kolekcja prywatna.
Jacek Malczewski - Autoportret ze śmiercią, 1902, wymiary: 93 x 73; kolekcja prywatna. arch.

Jacek Malczewski - Autoportret ze śmiercią, 1902, wymiary: 93 x 73; kolekcja prywatna.
(fot. arch.)

Ostatnie lata ujawniły nowe, interesujące obrazy Jacka Malczewskiego, nieznane dotąd nawet z reprodukcji. Na stalowowolskiej wystawie, ukazującej 46 obrazów obu twórców, znajdzie się m.in. okrzyknięta rewelacją roku 2011 kolekcja "Ku chwale Artysty", zgromadzona przez miłośnika sztuki Jacka Malczewskiego. Są to dwadzieścia trzy prace z różnych okresów jego twórczości.

INTYMNE OBRAZY

Z bogatej i różnorodnej twórczości Jacka Malczewskiego na wystawę wybrano kilka wątków: martyrologiczny, któremu patronuje Polonia, wątek biblijny oraz dzieła dedykowane motywowi śmierci, kolekcję autoportretów artysty, a także prace z serii "Zatruta studnia". Interesujące uzupełnienie ekspozycji stanowią mniej znane, lecz ciekawe niewielkie, intymne krajobrazy malowane z willi artysty na Zwierzyńcu w Krakowie oraz w Lusławicach.

OPISANE PĘDZLEM

Całkowicie odmienne w formie i treści jest malarstwo Rafała Malczewskiego. Syntetyczne krajobrazy górskie, malarskie reportaże z przemysłowych regionów odrodzonej międzywojennej Polski - to główne obszary jego twórczych zainteresowań. Także powstający wówczas Centralny Okręg Przemysłowy, a więc i Stalowa Wola, fascynowały Rafała Malczewskiego, który opisywał je pędzlem i piórem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie