Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli trwa piąta edycja projektu "Miasto Komiksów"

Zdzisław Surowaniec
Agnieszka Świątek z Wojkowic Kościelnych na Śląsku – jej praca na konkurs o Utopcu zajęła pierwsze miejsce.
Agnieszka Świątek z Wojkowic Kościelnych na Śląsku – jej praca na konkurs o Utopcu zajęła pierwsze miejsce. Zdzisław Surowaniec
W Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli trwa piąta edycja projektu "Stalowa Wola - Miasto Komiksów". W najbliższą niedzielę w podziemiach i ogrodzie klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów odbędzie się finał imprezy.

Jak odstraszać licha

"Podczas wędrówki po klasztorze spiszemy dla potomnych kolejny tom zagadkowej Księgi Proroctw Michaldy, królowej Saby, wyszukamy wszystkie jędze chowające się pod spódnicami, znajdziemy świecące błotniki, wystraszymy łapiduchy siedzące od stuleci na pustkowiach, nauczymy się, jak odstraszać licha - zachęcają organizatorzy.

Do tworzenia komiksów użyteczne są także komputery.
Do tworzenia komiksów użyteczne są także komputery. Zdzisław Surowaniec

Do tworzenia komiksów użyteczne są także komputery.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Koordynatorem programu jest Anna Maciuch. Od niej dowiedzieliśmy się, że w tym roku ministerstwo kultury nie dało pieniędzy na organizację imprezy, która ma ogólnopolski zasięg. Na warsztaty zorganizowane w Miejskim Domu Kultury zakwalifikowało się piętnastu uczestników, których prace konkursowe oceniono najwyżej.

JEDZIE AUTOSTOPEM

Przyjechało trzynastu młodych ludzi z Warszawy, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, ze Śląska oraz z podstalowowolskiej Pysznicy. - Jeden z nieobecnych jedzie autostopem z Francji - powiedziała nam pani Ania. Dziewczyna jadąca pociągiem ze Szczecina przekonała się jak ciężko jest dostać się do Stalowej Woli, z nieodległego Pilchowa, gdzie wysiadają pasażerowie na przystanku niemal w szczerym polu, bo dalekobieżny pociąg omija miasto łukiem.

W tym roku tematem tygodniowych warsztatów są legendy związane z naszym regionem. Wykład na temat wątków ludowo-mitologicznych w komiksie przeprowadził Marek Turek. Kolejnymi wykładowcami byli Kuba Woynarowski i Przemek Truściński). Na warsztaty od czwartku do soboty zapowiedziano warsztaty projektowania wlepek oraz performance w przestrzeni publicznej (prowadzenie Artur Zduniuk i Róża Wyszyńska) oraz warsztaty projektowania szablonów miejskich i graffiti (prowadzenie - Wojciech Wiśniewski).

FORMA SPEKTAKLU

4 sierpnia w niedzielę finał i akcja site-specific przygotowana przez Karolinę Marcinkowską i Beatą Łuczak z warszawskiej Fundacji Arte, połączone z przedstawieniem efektów i prac powstałych na warsztatach. Spotykanie na placu przed klasztorem w niedzielę 4 sierpnia o godz. 13.00.

W związku z tym, że tematem tegorocznej edycji projektu: "Stalowa Wola - Miasto Komiksów" są legendy i podania z regionu, organizatorzy pragną je przybliżyć w formie spektaklu, z udziałem widzów. Spektakl odbędzie się w podziemiach i ogrodach klasztoru braci kapucynów w Rozwadowie. Całość przygotują i poprowadzą dwie profesjonalne animatorki z warszawskiej Fundacji Arte. Przewodniczką w tej podróży będzie księżna Lubomirska. Na koniec możliwe będzie zwiedzanie krypt w klasztorze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie