Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli upamiętnią żołnierzy wyklętych

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Pokaz walk o Polskę wolną od komunizmu będzie można zobaczyć podczas rekonstrukcji historycznej w Parku Miejskim
Pokaz walk o Polskę wolną od komunizmu będzie można zobaczyć podczas rekonstrukcji historycznej w Parku Miejskim Zdzisław Surowaniec
Żołnierze Wyklęci, czyli bohaterowie, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę. Wiele lat zapomniani, od niedawna zaczęto ich honorować.

Od 2011 roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Stalowej Woli również upamiętnieni zostaną żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego.

Z obchodami miasto rusza już 24 lutego. Wtedy to na sali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji o godzinie 9 odbędzie się III Otwarty Turniej Halowej Piłki Nożnej z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019, organizowany przez Stalowowolskie Stowarzyszenie Stalowi Patrioci.

W kolejnych dniach do 1 marca w Świetlicach Socjoterapeutycznych na terenie miasta odbywać się będą pogadanki tematyczne o Żołnierzach Wyklętych. 2 marca natomiast organizatorzy zapraszają do kina Wrzos na projekcję filmu produkcji Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gryf i Studia JART „Żelazny. Legenda wileńskiej partyzantki”. Wstęp wolny.

Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się 3 marca. O godzinie 10.30 w bazylice konkatedralnej odprawiona zostanie Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, a po niej będzie miał miejsce uroczysty przemarsz z udziałem Kompanii Honorowej i Pocztu Sztandarowego Garnizonu Nisko oraz Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury do Parku Miejskiego imienia Kazimierza Pilata (ulica Popiełuszki i Skoczyńskiego). Tam odbędą się oficjalne uroczystości wojskowe. O godzinie 13 podążymy, za sprawą rekonstrukcji historycznej, śladami Tadeusza Gajdy pseudonim Tarzan, by zobaczyć zwycięski bój polskich partyzantów.

Ponadto uczestnicy obchodów będą mogli obejrzeć dioramy partyzanckie, pokazy konne, pokazy uzbrojenia, zapoznać się z asortymentem na stanowiskach tematycznych, zakupić publikacje, czy też zaśpiewać pieśni partyzanckie przy ognisku i upiec przyniesioną przez siebie kiełbaskę. Tradycyjnie przewidziana jest też grochówka żołnierska.

O godzinie 19.44 w lesie obok Urzędu Celnego przy ulicy Kwiatkowskiego wystartuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” na 1963 m oraz na 5000 m.

Pierwszy bieg na symboliczny dystans 1963 metrów (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak pseudonim Lalek) rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 19.44. Około godziny 20 wystartuje bieg na 5 kilometrów. Trasy obu dystansów przebiegać będą przez las, przedz leśne trakty. Udział w biegu jest bezpłatny.

Każdy uczestnik otrzyma pamiątkową koszulkę i medal. Dostępnych jest 290 pakietów, więc decyduje kolejność zgłoszeń. Na bieg będzie można zapisywać się do 28 lutego do godziny 15.30 tylko w Urzędzie Miasta Stalowej Woli bezpośrednio u Pana Roberta Rutyny w pokoju nr 37, ul. Wolności 7 lub drogą elektroniczną na adres mailowy: [email protected] (w temacie: „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019”). W zgłoszeniu należy podać swoje imię, nazwisko, datę urodzenia, wybrany dystans i rozmiar koszulki.

Biuro zawodów będzie znajdowało się tak zwanych „ambulatorium huty” w Stalowej Woli przy ulicy Kwiatkowskiego 2.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: Flesz zakaz handlu w niedzielę - rząd wstrzymuje zmiany

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie