MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli zakończył się sezon grzewczy

Zdzisław Surowaniec
Modernizacja sieci ciepłowniczej przy wiadukcie, wzdłuż ulicy Komisji Edukacji Narodowej.
Modernizacja sieci ciepłowniczej przy wiadukcie, wzdłuż ulicy Komisji Edukacji Narodowej. Zdzisław Surowaniec
Zakończył się w ubiegłym tygodniu sezon grzewczy w Stalowej Woli. Rozpoczął się 4 października, zakończył 26 kwietnia. Poprzedni sezon rozpoczął się 7 października i zakończył 27 kwietnia. Czas grzania był więc podobny.

Sezon grzewczy w Stalowej Woli na przełomie 2011 i 2012 roku trwał 201 dni - rozpoczął się 7 października, zakończył tydzień przed końcem kwietnia. Zima przyszła dopiero w lutym i wtedy przez dwa miesiące były syberyjskie chłody. Rok wcześniej sezon grzewczy był wyjątkowo długi, zaczął się 15 września i trwał 238 dni. To o 48 dni dłużej niż przed pięcioma laty.

RÓŻNE OPŁATY

Ciepłownicy nie wiedzą jakie dopłaty za dostawy ciepła ponoszą odbiorcy. Bo spółdzielnie i zarządcy wspólnot bardzo różnie pobierają zaliczki na ciepło i jednym wychodzi nadpłata, a innym niedopłata. Opłaty za ciepło to problem nie tylko lokatorów. Spółdzielnie rozliczają się regularnie z ciepłownikami, a potem muszą się szarpać z lokatorami, którzy zalegają z należnościami.

Od lat systematycznie spada zużycie ciepła. Nie tylko ciepła zima sprawia, że odbiorcy płacą mniej. Postępująca termomodernizacja oraz automatyzacja poboru ciepła przynosi duży efekt oszczędności na centralnym ogrzewaniu. Pod koniec tego sezonu kaloryfery w niektórych domach były już zimne, choć sezon grzewczy nadal trwał. Zadziałała automatyka, która w ciepłe dni ograniczyła pobór ciepła.

NOWOCZESNE RURY

Po skończonym sezonie pracownicy Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przystąpią do wymiany starych rur i układania nowoczesnych, tak zwanych preizolowanych, do minimum zmniejszających utratę ciepła. Sieć ciepłownicza w Stalowej Woli ma długość 200 km. Do historii należą rury otulane matą szklaną i betonowane. To przez takie stare technologie są straty ciepła, objawiające się między innymi tym, że tam, gdzie pod ziemią są ułożone rury, zimą nie zamarza w tym miejscu śnieg na powierzchni ziemi.

KOSZTOWNE TECHNOLOGIE

Nowe technologie są kosztowne, ale sprawiają, że powstają duże oszczędności dla mieszkańców. Jednak nie tylko od właściwości izolacyjnych rur zależą rachunki, Wpływ na to mają także termostaty instalowane w mieszkaniach na kaloryferach, pozwalające na indywidualne regulowanie odbioru ciepła oraz liczniki ciepła. Dostawy ciepła regulowane są także w zależności od pogody - im zimniej, tym jest wyższa temperatura dostawy ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie