Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli zakończyło się posiedzenie Komisji Krajowej "Solidarności"

Zdzisław Surowaniec
Obrady Komisji Krajowej "Solidarności” w Stalowej Woli.
Obrady Komisji Krajowej "Solidarności” w Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec
Podczas zakończonego w środę w Stalowej Woli dwudniowego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" związkowcy zapowiedzieli starania o wycofanie się rządu z wydłużenia rozliczenia czasu pracy. Zapowiedzieli zbieranie głosu z wnioskiem o rozwiązanie się Sejmu.

Niepokój w Autosanie

Ze Stalowej Woli przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda wyjechał do sanockiej fabryki autobusów Autosan na spotkanie z pracownikami. Pracownicy domagają się zaległych pensji, których nie otrzymują od czterech miesięcy, mają też zastrzeżenia do gospodarowania majątkiem firmy, który w ich ocenie jest wyprowadzany z zakładu.

Wybór Stalowej Woli na miejsce obraz miał związek z przypadającą w tym roku rocznicą 25-lecia strajku o legalizację "Solidarności". Strajk w Hucie Stalowa Wola nazwany został gwoździem do trumny komunizmu w Polsce.

SKARGA DO TRYBUNAŁU

W pierwszym dniu obrad Komisji Krajowej, która na miejsce spotkania wybrała Bibliotekę Międzyuczelnianą, związkowcy postanowili zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego zapis ostatniej nowelizacji kodeksu pracy wydłużający z czterech do dwunastu miesięcy okres rozliczeniowy czasu pracy.

W ocenie związkowców przepisy wydłużające okres rozliczeniowy czasu pracy są niezgodne z Konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącą ochrony przedstawicieli pracowników w przedsiębiorstwach i przyznania im ułatwień.

Komisja Krajowa postanowiła, że 22 października "Solidarność" podejmie decyzję o dalszych akcjach protestacyjnych. Związek zacznie też zbierać podpisy pod petycją o skrócenie kadencji Sejmu.

CHCĄ ZMIANY RZĄDU

- Ze strony rządu nie padły żadne propozycje dotyczące zarówno zmiany formuły dialogu, jak i postulatów stanowiących podstawę wrześniowych protestów. Wyraźnie widać, że obecny antypracowniczy, antyspołeczny, antyzwiązkowy rząd nie zmieni swojego sposobu działania. Jedyną szansą na realizację naszych postulatów jest zmiana układu politycznego - głosi komunikat na zakończenie obrad KK.

Dlatego związek wzywa "Sejm Rzeczypospolitej do podjęcia uchwały o skróceniu obecnej kadencji". - Chcemy, aby obywatele poczuli się gospodarzami we własnym kraju - oświadczył związek.

Poinformował także, że związek rozpoczął zbieranie podpisów pod obywatelskim wnioskiem o samorozwiązanie Sejmu, co oznacza jednocześnie rozwiązanie Senatu. - Wzywamy do mobilizacji wszystkich, którym leży na sercu dobro naszej Ojczyzny. Musimy zebrać taką liczbę podpisów, która uświadomi rządzącym, że społeczeństwo nie akceptuje ich działań - podkreśliła Solidarność.

NOWY DIALOG

Solidarność deklaruje też, że "czeka na odniesienie się rządu do związkowych postulatów, które stały się przyczyną wrześniowych protestów". - Związkowcy deklarują gotowość do rozmów dwustronnych z rządem na temat realizacji postulatów, nadal podtrzymując swoją decyzję o zawieszeniu udziału w Trójstronnej Komisji - głosi komunikat.

Solidarność przypomina też, że 10 października odbędzie się spotkanie z byłymi przewodniczącymi Komisji Trójstronnej, które będzie początkiem dyskusji nad nowym modelem dialogu społecznego w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie