MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu w Stalowej Woli powstała pracownia, gdzie usuwane byłyby zwężenia naczyń krwionośnych

Zdzisław Surowaniec
Kardiolodzy podczas zabiegu inwazyjnego obserwują operowane miejsce pod kontrolą technik wizualizacyjnych.
Kardiolodzy podczas zabiegu inwazyjnego obserwują operowane miejsce pod kontrolą technik wizualizacyjnych. Zdzisław Surowaniec
Ośrodek radiologii zabiegowej, pozwalający kardiologom usuwać chirurgicznie przewężenia naczyń krwionośnych i wykwity utrudniające przepływ krwi w naczyniach obwodowych, powstał w szpitalu w Stalowej Woli. Pracownię kosztem 6 mln zł zainstalowała spółka G.V.M. Clarint.

Leczenie inwazyjne

G.V.M Clarint powstał w październiku 2007 roku, łącząc ze sobą długoletnie doświadczenia międzynarodowej firmy Gruppo Villa Maria z polską spółką medyczną Carint. Główną ideą utworzenia spółki jest otwieranie Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w szczególności zajmujących się leczeniem inwazyjnym chorób układu sercowo-naczyniowego.

Radiologia interwencyjna czy zabiegowa, zwana również chirurgią wewnątrznaczyniową to jeszcze rzadko spotykana procedura w naszych szpitalach, szczególnie rejonowych. To leczenie ratujące życie i te procedury są dobrze płatne przez narodowy fundusz zdrowia. Pracowania radiologii zabiegowej musi być czynna całą dobę, dlatego zatrudniony musi tu być kompletny personel.

- Ucieszę się jeśli Clarintowi uda się osiągnąć zamierzone cele - powiedział kardiolog dr Marek Ujda, kierujący oddziałem kardiologii inwazyjnej w stalowowolskim szpitalu. - Clarint jest już gotowy do wykonywania zabiegów - zapewnia dyrektor szpitala Mirosław Leśniewski. Korzystałby w pierwszym etapie ze swojej ekipy specjalistów.

Na razie w szpitalu w Stalowej Woli jeden z lekarzy kardiologów uzyskał specjalność chirurga naczyniowego, drugi zrobi specjalizację na wiosnę. Teraz konieczne będzie szybkie podpisanie kontraktu przez szpital z narodowym funduszem zdrowia. Pracownia miałaby rangę pododdziału istniejącego od siedmiu lat oddziału kardiologii inwazyjnej i angiologii, ratującego życie pacjentów po zawałach serca i zatorach tętnic.

Jak nam powiedział jeden z kardiologów, w radiologii zabiegowej narzędzia do poszerzania naczyń krwionośnych wprowadza się cewnikiem przez niewielkie nacięcia w naczyniach krwionośnych. Zabiegi w tej metodzie wykonywane są pod kontrolą technik wizualizacyjnych czyli promieni rentgenowskich, ultrasonografii, tomografii lub urządzeń do magnetycznego rezonansu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie