Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu będą bezpłatne szczepienia dla najmłodszych przeciwko pneumokokom?

Klaudia Tajs [email protected]
Doktor Marian Patrzałek, pediatra z Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego, tłumaczył, dlaczego szczepienia są tak ważne. Pneumokok jest największym zabójcą ludzi w naszej strefie  klimatycznej.
Doktor Marian Patrzałek, pediatra z Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego, tłumaczył, dlaczego szczepienia są tak ważne. Pneumokok jest największym zabójcą ludzi w naszej strefie klimatycznej. Klaudia Tajs
O poprawie dostępności do szczepień ochronnych, szczególnie dla najmłodszych rozmawiali w piątek lekarze, samorządowcy i rodzice.

Współorganizatorka konferencji Barbara Zych, doradca prezydenta miasta do spraw zdrowia, zapowiedziała, że konferencja to początek kampanii na rzecz szczepień.

- W ubiegłym roku rozpoczęły się szczepienia profilaktyczne dla mieszkańców, którzy ukończyli 65 lat pod kątem grypy - przypomniała Barbara Zych.

- Dziś chcemy rozmawiać na temat konieczności szczepień przeciwko pneumokokom i meningokokom. Chcemy przekonywać także do szczepień przeciwko brodawczakowi ludzkiemu. Wiemy, że szczepionki są stosunkowo drogie, dlatego padła propozycja, aby zacząć szczepić pewną grupę wiekową. Wszystko zależy od możliwości finansowych miasta.

Aspekt ekonomiczny i emocjonalny

Mając świadomość wagi problemu, wiele samorządów już realizuje program profilaktyki szczepionkowej z własnego budżetu. Wzorem są Kielce, gdzie dziewiąty rok działa bezpłatny program szczepień przeciwko pneumokokom. Liczba hospitalizacji z powodu pneumokokowych zapaleń płuc zmniejszyła się o około 70 procent w grupie małych dzieci. W ślady Kielc poszedł pobliski Sandomierz, gdzie władze miasta w lutym tego roku podpisały umowę z przychodniami, które będą wykonywały bezpłatne szczepienia maluchom w określonym wieku.

Tarnobrzeg rozważa taką możliwość, a do podjęcia tego kroku zachęcała wczoraj doktor Ewa Wilk, specjalista chorób dziecięcych i neonatologii, ordynator oddziału pediatrycznego w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu.

- Statystycznie obserwujemy, że około 20, a nawet 30 procent wszystkich schorzeń dróg oddechowych u dzieci ma etiologię pneumokokową, a najciężej chorują niemowlęta i dzieci do lat trzech - mówiła doktor Ewa Wilk. - Średni okres hospitalizacji dziecka z ciężkim zapaleniem płuc to dziesięć dni. Koszt pobytu w szpitalu może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Pełny cykl szczepienia, cztery dawki to 1 tysiąc 200 złotych. Jest jeszcze aspekt emocjonalny. Każda hospitalizacja rodzi stres i ból.

Natura nie znosi próżni

Doktor Marian Patrzałek, pediatra z Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego, tłumaczył, dlaczego szczepienia są tak ważne.

- Przeciwnik, czyli pneumokok jest największym zabójcą ludzi w naszej strefie klimatycznej z powodów infekcyjnych - mówił podczas prezentacji.

- Rodzice, którzy nie szczepią dzieci, odpowiadają za nie, ale często dotyczy to dzieci mających kłopoty zdrowotne. Chcą znaleźć czynnik sprawczy tych kłopotów, a łatwym celem jest szczepienie. A może to być czynnik genetyczny lub inne zaburzenie. Miliony ludzi szczepi się i trudno uznać, że to głupcy.

Współorganizatorem konferencji było Stowarzyszenie Parasol dla Życia, Fundacja Aby Żyć oraz Koalicja dla Wcześniaka.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie