Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu kolejna ofiara mrozu. Nie bądź obojętny! Czasami wystarczy tylko zadzwonić

Marcin RADZIMOWSKI
Już wiadomo, że 56-letni mieszkaniec Tarnobrzega zmarł z wychłodzenia organizmu. Także mróz najprawdopodobniej zabił w nocy z piątku na sobotę 61-letniego mieszkańca Krasnego (powiat rzeszowski). Zima zaczyna na Podkarpaciu zbierać śmiertelne żniwo.

Choć to dopiero początek zimy, z wychłodzenia organizmu w naszym województwie zmarły już dwie osoby. Pierwszą ofiarą był 56-letni tarnobrzeżanin, którego znaleziono martwego we wtorek przed południem. Wstępną ocenę lekarza potwierdziły badania sekcyjne.

- Mężczyzna zmarł z powodu nadmiernego wychłodzenia organizmu - informuje prokurator Marta Mruk-Walczyk, zastępca prokuratora rejonowego w Tarnobrzegu.

PRZED DOMEM W KRASNEM

Na kolejny taki wypadek nie trzeba było długo czekać. W sobotę rano, przed domem na jednej z posesji w Krasnem (powiat rzeszowski), znaleziono zwłoki człowieka. 61-letni mężczyzna - mieszkaniec tej miejscowości - w ocenie lekarza zmarł wskutek wychłodzenia organizmu. Przypuszczalnie zgon nastąpił w piątek wieczorem lub w nocy z piątku na sobotę.

Zima to wyjątkowo trudny okres szczególnie dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Policjanci patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni. Sprawdzają dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, penetrują parki, skwery, zarośla, miejsca rzadko uczęszczane czy opuszczone budynki.

WYSTARCZY ZADZWONIĆ

- Funkcjonariusze nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego jeśli ktoś zauważy człowieka leżącego na chodniku czy śpiącego na ławce, nie może pozostać obojętny na jego los - apeluje podkomisarz Paweł Międlar, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie. - Nie przechodźmy bez reakcji obok kogoś, komu może grozić zamarznięcie. Wystarczy zadzwonić na telefon alarmowy 997. O osobach samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy można także informować ośrodki pomocy społecznej.
Policjanci przypominają, że nawet niewielki mróz może mieć dla człowieka tragiczny skutek. Szczególnie narażone są osoby będące pod wpływem alkoholu, którym nawet w czasie dużego mrozu jest pozornie ciepło. To krok od tragedii.

- Silny wiatr w połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej zera stopni Celsjusza może być odczuwalny dla człowieka tak, jak temperatura minus trzydzieści stopni Celsjusza. Takie warunki atmosferyczne mogą być przyczyną odmrożeń i wychłodzenia organizmu - dodaje podkomisarz Międlar.

Wychłodzenie organizmu jest stanem, gdy temperatura wewnętrzna ciała ludzkiego spada poniżej 35°C. Objawy to zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie, powolna mowa, poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy, senność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie