Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu nie ani jednego prawdziwego schronu, w Stalowej Woli jest ich ponad 50 i może się tam ukryć blisko 5 tysięcy osób. Zobacz mapy

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Czy w naszym regionie są klasyczne schrony? Sprawdźcie sami na kolejnych slajdach >>>
Czy w naszym regionie są klasyczne schrony? Sprawdźcie sami na kolejnych slajdach >>>
Państwowa Straż Pożarna zakończyła rozpoczętą jesienią ubiegłego roku inwentaryzację schronów i miejsc ukrycia w Polsce. Teraz widać, że kolorowo wcale nie jest - co prawda w miejscach doraźnego schronienia można ulokować 47 milionów osób, a w miejscach ukrycia (piwnice, podziemne garaże) około 1,1 mln osób, ale w prawdziwych, hermetycznych schronach jest miejsce dla zaledwie niespełna ponad 300 tysięcy osób. Jak sytuacja wygląda na północy Podkarpacia?

Inwentaryzacja schronów w Polsce

Podczas czwartkowej konferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej generałem brygadierem Andrzejem Bartkowiakiem przedstawili efekty inwentaryzacji schronów, którą od października 2022 roku do lutego 2023 roku przeprowadziło w całym kraju w sumie 13 tysięcy strażaków. Inwentaryzacji poddane zostały wszystkie pomieszczenia należące do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, ale także do podmiotów gospodarczych prowadzących działalność użyteczności publicznej. Nie sprawdzano jedynie tego typu obiektów w budynkach prywatnych.

W całym kraju jest jest około dwóch tysięcy schronów, które mogą pomieścić w sumie ponad 300 tysięcy osób. Jest też blisko 9 tysięcy miejsc ukrycia, dla ponad 1,1 miliona osób. Mamy też 224 tysiące miejsc doraźnego schronienia dla blisko 47 milionów osób. Jak podkreślano w czasie konferencji, inwentaryzacja była prowadzona nie tylko w odniesieniu do wojny na Ukrainie, ale także w kontekście różnych anomalii pogodowych. Już wkrótce specjalną aplikację będzie można pobrać na telefony z systemem Android i iOs. Będzie ona przekierowała na stronę, gdzie będzie można sprawdzić w jakim miejscu będziemy mogli się schronić.

A jak sytuacja ze schronami wygląda na północy Podkarpacia? Okazuje się, że na przykład w Tarnobrzegu nie ma ani jednego typowego schronu. Jedyne miejsce ukrycia zlokalizowane jest w budynku Poczty Polskiej przy ulicy Sokolej. Oprócz tego są dziesiątki miejsc schronienia doraźnego w piwnicach budynków jedno- i wielorodzinnych. Schronów nie ma też w Nisku.

Kilkanaście schronów (pozostałość z minionych lat) jest natomiast w Nowej Dębie, co zrozumiałe z uwagi na charakter miasta będącego niegdyś osiedlem przy Wytwórni Amunicji Nr 3 (dziś Zakłady Metalowe Dezamet).

Aż 51 schronów ma Stalowa Wola. To obiekty o łącznej pojemności dla 4 702 osób. Schrony i ukrycia na terenie miasta Stalowej Woli zlokalizowane są w budynkach przy ulicach: Popiełuszki 3, Wyszyńskiego 14, 15, 17, 19, 19a, 21, 21a, 23, Narutowicza 9, Staszica 6, 7, 8, 9, 14, 16 ,18, Mickiewicza 16, Metalowców 6, 7, 9, Hutnicza 10, 13, Dąbrowskiego 5, 7. Schrony i miejsca ukrycia w czasie pokoju są użytkowane przez mieszkańców np. na piwnice, sale zebrań, magazyny, świetlice, siłownie i inne.

Zobaczcie w galerii mapy.

Aplikacja "Budowle ochronne" 2.0 PSP dostępna jest TUTAJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie