MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu wspominali Marię Kozłową z Machowa, lasowiaczkę z krwi i kości. Mija 25 lat od jej śmierci

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Kultury Tradycyjnej "Życie z przytupem” z Tarnobrzega uczciło 25. rocznicę śmierci Marii Kozłowej z Machowa (dziś to teren Tarnobrzega), która zmarła 22 kwietnia 1999 roku. To córka senatora Wojciecha Wiącka, powszechnie znana jako wszechstronnie uzdolniona artystka ludowa, która zostawiła po sobie ogromną spuściznę dotyczącą miejscowej kultury w postaci rękodzieła, poezji, opisów obrzędów i zwyczajów, scenariuszy, pieśni, wzorów haftów.

Upamiętnili postać Marii Kozłowej

Przedstawiciele stowarzyszenia najpierw odwiedzili miejsce pochówku Marii Kozłowej, które znajduje się na miechocińskim cmentarzu, zanosząc na grób jej ulubione jej kwiatki – stokrotki i zapalając znicz. Wieczorem zorganizowano w Domu Osiedlowym w Miechocinie "Wieczór wspomnień o Marii Kozłowej”.

Po powitaniu przybyłych gości główna organizatorka wydarzenia - Zofia Dąbrowska, przedstawiła prezentację o twórczości Marii Kozłowej. Opowiedziała o tym, jaki wpływ na jej życie zawodowe i osobiste ma kultura tradycyjna, a zwłaszcza kultura regionu lasowiackiego, którą poznała od Marii Kozłowej. Następnie wraz z uczestnikami wspominała bohaterkę wieczoru jako osobę prywatną. Pochwaliła się też pamiątkami po swojej mentorce i nauczycielce. Duże wrażenie na zebranych zrobił prywatny list od Marii Kozłowej, który Zofia Dąbrowska odczytała.

W Tarnobrzegu wspominali Marię Kozłową z Machowa, lasowiaczkę z krwi i kości. Mija 25 lat od jej śmierci

Swoimi wspomnieniami o Marii Kozłowej podzielili się również znany regionalista Krzysztof Watracz i Ewa Stec. Na koniec uczestnicy wysłuchali archiwalnych nagrań pieśni w wykonaniu Marii Kozłowej. Nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania pieśni autorstwa Marii Kozłowej, zwłaszcza że wśród uczestników byli członkowie Tarnobrzeskiej Grupy Śpiewu Tradycyjnego prowadzonej przez Stowarzyszenie "Życie z przytupem”.

Czytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie