Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zespole Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu zorganizowano niebieskie spotkanie. O co chodziło? Zobaczcie

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
W niebieskiej kawiarence można było skosztować niebieskich smakołyków
W niebieskiej kawiarence można było skosztować niebieskich smakołyków Archiwum szkoły
Było menu, z którego każdy chętny mógł zamówić wybrany smakołyk. Płaciło się jak w normalnej kawiarni. Różnica była taka, że w każdym cieście dominował kolor niebieski - symbolizujący solidarność z osobami z autyzmem. Taką niezwykłą niebieską kawiarenkę stworzono na jeden dzień w Zespole Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu.

Zorganizowali w szkole niebieską kawiarenkę

2 kwietnia obchodzony jest corocznie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ale wydarzenia związane z tym świętem w Zespole Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu trwają przez cały miesiąc. Kulminacja obchodów przypadnie na 27 kwietnia, kiedy to w mieście odbędzie się Niebieski Marsz, będący wyrazem solidarności z osobami z autyzmem.

Jakiś czas temu w Zespole Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu stworzono szkolną kawiarenkę o wdzięcznej nazwie "Zaczarowana filiżanka". Odbywają się tam różne uroczystości i spotkania, na przykład urodziny uczniów czy spotkania z rodzicami. I to właśnie tam w miniona środę, 19 kwietnia zorganizowano niebieskie spotkanie. Z pomysłem wyszli opiekunowie Samorządu Uczniowskiego (nauczyciele: Renata Malik, Dorota Bednarz, Dominika Pałka) i wraz z kilkorgiem rodziców przygotowali słodki poczęstunek dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

Tak powstała niebieska kawiarenka, w której było prawdziwe menu. Uczniowie mogli sami wybierać, zamawiać i płacić jak w prawdziwej kawiarni.

- Szkoła to nie tylko ławka, podręcznik i zeszyt. U nas bardzo ważna jest nauka przez doświadczenie. Podczas takich spotkań uczniowie doskonalą lub nabywają wiele cennych umiejętności społecznych, które z pewnością przydadzą się im w dalszym życiu – podkreśla Dorota Bednarz, nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu, opiekun samorządu oraz pomysłodawca „niebieskiego spotkania”.

- Kiedy spotykamy się podczas takich uroczystości, jak ta i możemy wspólnie usiąść przy stole, porozmawiać, napić się herbaty, zjeść kawałek ciasta, to z pewnością budujemy atmosferę wspólnotowości i zacieśniamy więzi. To wspaniała integracja – zarówno uczniów nawzajem, jak i uczniów ze swoimi nauczycielami” – dodaje Renata Malik, nauczyciel w ZSS, opiekun samorządu.

Wszystkim bardzo spodobał się pomysł (to już drugie takie spotkanie po walentynkach). Uśmiechnięci i zadowoleni nie mogli się z sobą rozstać i odejść od stolików, zwalniając miejsca innym.

Wszystko wyglądało estetycznie – utrzymane było w jednolitej, niebieskiej kolorystyce, symbolizującej solidarność z osobami z autyzmem. Ciasta miały swoje nazwy: Niebieski motyl, Smerfetka, Niebieska laguna, Puzzle, Niebieska moc. Kelnerami byli uczniowie ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

- Uczniowie z autyzmem mają ogromne problemy z wchodzeniem w interakcje społeczne, dlatego każda inicjatywa, która mogłaby uczyć lub usprawniać ich relacje z ludźmi wydaje nam się cenna i traktujemy ją jako swego rodzaju terapię – kontynuuje Dominika Pałka, nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu, opiekun samorządu.

W niebieskiej kawiarence można było skosztować niebieskich smakołyków
W niebieskiej kawiarence można było skosztować niebieskich smakołyków Archiwum szkoły

Czytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie