Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wajda, Zakrzeński i setki żołnierzy będą uczestniczyć w obchodach 200 rocznicy bitwy o Sandomierz

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Wielkie obchody 200-lecia bitwy o Sandomierz. Przyjadą wojska Polski, Czech i Białorusi. Będzie mnóstwo atrakcji.

Będzie wielki szturm na Bramę Opatowską i mnóstwo innych atrakcji. Już w piątek, 5 czerwca, rozpoczynają się w Sandomierzu obchody 200 rocznicy walk o miasto, stoczonych przez wojska Księstwa Warszawskiego z Austriakami.

Na obchody 200-lecia bitwy o Sandomierz przyjedzie około 250 osób reprezentujących 12 polskich, czeskich i białoruskich grup historyczno-militarnych. Szykuje się największa, zorganizowana dotychczas w Sandomierzu rekonstrukcja historyczna!

BĘDZIE BARDZO GŁOŚNO!

Na moc atrakcji miłośnicy rekonstrukcji historycznych mogą liczyć zwłaszcza w sobotę. Tego dnia przypomniane zostanie decydujące wydarzenie z czasów walk o Sandomierz - szturm na Bramę Opatowską, do którego doszło 17 maja 1809 roku. Pułk pod wodzą księcia Marcelego Lubomirskiego zaatakował północny punkt obrony Austriaków. Książę zginął w tym natarciu. Wojska polskie wkroczyły jednak do Sandomierza.

Po szturmie w murze okalającym budynki seminaryjne odsłonięta zostanie tablica poświęcona księciu Marcelemu Lubomirskiemu.

Sandomierzanie i turyści będą mogli zwiedzać obozowisko żołnierskie, które powstanie na błoniach. Będzie to wierna rekonstrukcja obozowiska z epoki - z namiotami, kuchnią polową, ale także z kuźnią i warsztatami powroźniczym i stolarsko-ciesielskim. Będzie też pokaz dawnej sztuki medycznej.

WIELE CIEKAWYCH PAMIĄTEK

Gośćmi pierwszego dnia imprezy będą twórcy "Popiołów" - filmu Andrzeja Wajdy, który ukazuje wydarzenia z 1809 roku. Udział w dzisiejszym uroczystym pokazie zapowiedział między innymi Janusz Zakrzeński, odtwórca roli Napoleona.
Obchodom będzie towarzyszyć sesja naukowa "Pamiętny rok 1809". Odbędzie się ona jutro w ratuszu.

Na okolicznościowe wystawy zapraszają: Muzeum Diecezjalne - do Domu Długosza i Muzeum Okręgowe - do ratusza. Samej sesji będzie towarzyszyć wystawa fotografii XIX-wiecznego Sandomierza, pokazująca miejsca związane z bitwą. Prezentacji będą towarzyszyć fragmenty "Popiołów" Stefana Żeromskiego.
Wystawa w salach muzealnych w ratuszu, przygotowana przez Muzeum Okręgowe, będzie obejmować ikonografię miasta związaną z wydarzeniami 1809 roku, przede wszystkim słynny obraz Jerzego Jełowickiego z okresu międzywojennego "Zdobywanie Sandomierza".

Sporo pamiątek zaprezentuje Muzeum Diecezjalne. Ciekawostką jest na pewno bęben austriacki z okresu wojny 1809 roku. - Bęben niewątpliwie pochodzi z tamtego okresu - podkreśla Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego.
W Domu Długosza pokazane zostaną pamiątki związane z księciem Józefem Poniatowskim. Jest wśród nich figurka gabinetowa z I połowy XIX wieku, kałamarz wykonany na kształt sarkofagu księcia Poniatowskiego oraz trzy XIX-wieczne grafiki związane z tą postacią. - Oprócz tego pokażemy pamiątki związane z epoką napoleońską, nasze słynne kosmyki włosów Napoleona i dwa dokumenty, udostępnione z kapitularza sandomierskiej katedry, podpisane przez Napoleona na Wyspie św. Heleny - zapowiada Urszula Stępień.

Na wystawie będzie także kopia listu generała Sokolnickiego do generała Tomasza Łubieńskiego z 1809 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie