MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty śpiewu obrzędowego z regionu lasowiackiego w Cyganach, w gminie Nowa Dęba

Klaudia Tajs
Pomysłodawczynią projektu i jego realizatorką jest Zofia Dąbrowska – badaczka i kontynuatorka tradycji lasowiackich, uczennica wybitnej znawczyni i propagatorki kultury lasowiackiej, Marii Kozłowej.
Pomysłodawczynią projektu i jego realizatorką jest Zofia Dąbrowska – badaczka i kontynuatorka tradycji lasowiackich, uczennica wybitnej znawczyni i propagatorki kultury lasowiackiej, Marii Kozłowej. archiwum
W Cyganach, w gminie Nowa Dęba odbędzie się pierwsza część warsztatów śpiewu obrzędowego z regionu lasowiackiego. Spotkanie odbędzie się w dniach 19 -20 maja.

Warsztaty realizowane będą w ramach prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca programu „Szkoła mistrzów tradycji”. Projekt złożony przez Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Wsi Cygany, został zaakceptowany przez komisję konkursową jako jeden z czterech, z terenu całej Polski.

Pomysłodawczynią projektu i jego realizatorką jest Zofia Dąbrowska – badaczka i kontynuatorka tradycji lasowiackich, uczennica wybitnej znawczyni i propagatorki kultury lasowiackiej, Marii Kozłowej. Założycielka Zespołu Cyganianki i Regionalnego Zespołu Dziecięcego Rutka. Oba zespoły prowadziła w latach 1997- 2002 w Cyganach. W latach 2003 – 2014 była solistką najpierw Kapeli Ludowej, a później Kapeli nad Łęgiem w Gorzycach. Uczestniczka wielu warsztatów śpiewu i tańca tradycyjnego.
Warsztaty będą polegały na nauce pieśni obrzędowych w bezpośrednim przekazie mistrz-uczeń i ich dokumentowaniu. Celem projektu jest też upowszechnianie tradycyjnych technik wykonawczych. Projekt ma zasięg ogólnopolski i będzie trwał od 19 maja do 20 października 2018 r. Realizowany będzie we wsi Cygany.

Region lasowiacki charakteryzuje się ogromnym bogactwem pieśni o niespotykanych gdzie indziej tekstach i ciekawej, archaicznej melodyce. Pieśni jakie będą wykorzystane podczas warsztatów, pochodzą ze zbiorów własnych prowadzącej warsztaty - Zofii Dąbrowskiej, pozyskane podczas badań terenowych, jakie prowadzi od 1990 roku. Są to pieśni z repertuaru legendarnej śpiewaczki Marii Kozłowej z dawnego Machowa, pieśni zebrane od mieszkańców wsi Cygany i z innych miejscowości.Dodatkową atrakcją dla uczestników warsztatów będzie zapoznanie z weselną plastyką obrzędową (rózga weselna, stroik panny młodej, bukieciki orszaku weselnego) i zwiedzanie Izby Regionalnej im. Marii Kozłowej.

Projekt realizowany jest pod patronatem Stowarzyszenia na Rzecz Ekorozwoju Wsi Cygany. Warsztaty muzyki tradycyjnej odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów tradycji”. Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Pijani zrzucili wersalkę pod pędzący pociąg

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie