Ważne inwestycje drogowe. Podsumowanie roku w powiecie stalowowolskim

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Modernizacja części ulicy Popiełuszki zakończy się z miesięcznym poślizgiem w połowie stycznia tego roku
Modernizacja części ulicy Popiełuszki zakończy się z miesięcznym poślizgiem w połowie stycznia tego roku Zdzisław Surowaniec
Udostępnij:
– Jeśli chodzi o inwestycje, to mijający rok rzeczywiście był dla nas bardzo udany, zwłaszcza w kwestii inwestycji drogowych. Każdego roku staramy się realizować trzy, cztery duże zadania drogowe. Tak było i tym razem – stwierdza w rozmowie na stronie internetowej powiatu stalowowolskiego starosta Janusz Zarzeczny.

W ubiegłym roku zakończony został pierwszy etap rozbudowy ulicy Dąbrowskiego w Stalowej Woli. To był krótki odcinek, ale skomplikowany, a co za tym idzie – dość kosztowny. To zadanie powiat zrealizował z miastem, co jest dowodem na dobrą współpracę gminy i powiatu. Kolejną ważną inwestycją była przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Kotowa Wola, zrealizowana przy współpracy z gminą Zaleszany. Dużym i jednocześnie istotnym zadaniem zrealizowanym w tym roku, była też przebudowa mostu na rzece Sanna w miejscowości Łążek Zaklikowski. Ten obiekt był w bardzo złym stanie, pilnie wymagał remontu.

- Chcę podkreślić, że nie byłoby tej inwestycji, gdyby znowu nie dobra współpraca. Pozyskaliśmy na nią środki z aż trzech źródeł. Połowa, bo ponad 1 milion złotych, pochodziła z budżetu państwa. Dodatkowo, ponad 630 tysięcy złotych na ten cel otrzymaliśmy z Lasów Państwowych, a po 215 tysięcy złotych pochodziło z budżetów Powiatu Stalowowolskiego oraz Gminy Zaklików – wylicza starosta.

Jednak największą i najtrudniejszą w realizacji ze wszystkich ubiegłorocznych inwestycji drogowych powiatu była rozbudowa ulicy Popiełuszki w Stalowej Woli. – To było niezwykle trudne zadanie, głównie z powodu lokalizacji w centrum miasta, ilości i złożoności prac związanych z instalacją podziemną, a zwłaszcza teletechniką. Wpłynęło to nie tylko na wzrost kosztów zadania, ale i na termin jego oddania. Na szczęście jesteśmy już na finiszu, w pierwszej połowie stycznia będziemy chcieli oddać ulicę Popiełuszki do użytku – zapowiada starosta.

W sumie w 2021 roku na inwestycje drogowe powiat wydał prawie 14,6 miliona złotych. Tylko część tej kwoty pochodziła z budżetu powiatu, oprócz niej było też wsparcie gmin oraz Lasów Państwowych, ale największa część środków pochodziła z rezerwy subwencji ogólnej, Funduszu Dróg Samorządowych oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

– Udało nam się pozyskać dużo pieniędzy z funduszy krajowych. Z jednej strony świadczy to dobrze o naszych pracownikach, potrafiących przygotować wnioski, które później są wysoko oceniane, a z drugiej strony to również efekt wsparcia, jakie regularnie otrzymujemy od wiceministra infrastruktury Rafała Webera. Zresztą na jego pomoc może liczyć nie tylko nasz powiat, ale wszystkie samorządy z całego regionu. To wsparcie jest nie do przecenienia, dzięki niemu możemy realizować znacznie więcej inwestycji. Cieszy mnie również bardzo dobra współpraca z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych, która wsparła kilka inwestycji drogowych. Nie bez znaczenia jest współpraca z gminami, które partycypują w kosztach przebudowywanych na ich terenie dróg powiatowych. Efekt tych wspólnych wysiłków jest taki, że większość dróg powiatowych mamy w dobrym lub bardzo dobrym stanie – ocenił starosta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie