Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wciąż nie wiemy, kto będzie w przyszłości zarządzał zbiornikiem machowskim?

Grzegorz LIPIEC
Kiedy wreszcie zniknął tablice zakazujące pływać w zbiorniku machowskim?
Kiedy wreszcie zniknął tablice zakazujące pływać w zbiorniku machowskim? G. Lipiec
Prezydent Miasta Tarnobrzega wysłał w maju pismo z czterema propozycjami sposobu zarządzania zbiornikiem machowskim.

Ministerstwo Skarbu po trzech miesiącach oczekiwania przysłało odpowiedź, z której wynika, że potrzebne są dodatkowe konsultacje z innymi resortami, a teren obok zbiornika nadal pozostanie niezagospodarowany.

Władze Tarnobrzega tuż po zakończeniu napełniania zbiornika machowskiego złożyły Ministrowi Skarbu cztery propozycje współpracy w zarządzaniu całym terenem. Przez jakiś czas noszono się nawet z zamiarem... wynajęcia zalewu na czas wakacji, tak, aby mieszkańcy miasta oraz okolic, mogli skorzystać z uroku kąpieli w Machowie.

Na uruchomienie kąpieliska ostatecznie nie zgodził się Urząd Górniczy, który wskazał, że urządzenia i instalacje opasające zbiornik mogą być niebezpieczne dla jego użytkowników.

CZTERY PROPOZYCJE

- Teren jeziora machowskiego jest bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym, dlatego robiliśmy wszystko co mogliśmy, aby już w tym roku można było tam pływać. W maju wysłaliśmy pismo do Ministra Skarbu i czekaliśmy na odzew Warszawy - tłumaczy Paweł Antończyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.

Prezydent Miasta zaproponował cztery ciekawe, ale zarazem sprawdzone już w działalności innych gmin sposoby zarządzania jeziorem. - Zaproponowaliśmy na przykład powołanie specjalnej spółki przez Miasto Tarnobrzeg, była także mowa o samodzielnym prowadzeniu działalności gospodarczej przez Skarb Państwa. Kolejna propozycja dotyczyła utworzenia wspólnej spółki przez Miasto Tarnobrzeg oraz Skarb Państwa i wreszcie istnieje możliwość ewentualnego zakupu zbiornika oraz terenów przyległych przez gminę - dodaje Antończyk.

Przy ostatnim rozwiązaniu magistrat sugerował możliwe bonifikaty oraz wspomniał o powolnym nabywaniu przez samorząd kolejnych obszarów wokół zbiornika.

ODPOWIEDŹ

Dopiero po trzech miesiącach Ministerstwo Skarbu odpowiedziało na pismo Prezydenta Miasta. Wynika z niego jasno, że do podjęcia kolejnych kroków potrzebne są dodatkowe opinie innych resortów.

- Trudno jest nam zrozumieć tą czasową zwłokę, no i te dodatkowe konsultacje w Departamencie Górnictwa Ministerstwa Gospodarki oraz Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - mówi rzecznik. - Mimo wszystko liczymy na pozytywne zakończenie całej sprawy i szybkie rozpoczęcie procesu zagospodarowywania jeziora.

Przypomnimy, że już w trakcie procesu napełniania wodą tak zwanego "dołka machowskiego" wiele organizacji pozarządowych, a także środowisk społecznych przygotowało własną koncepcję zagospodarowania zbiornika. Wszyscy jednak wciąż muszą uzbroić się w cierpliwość.
O sprawie będziemy informować Państwa na bieżąco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie