Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiadukt w Tarnobrzegu otrzymał nazwę Unii Europejskiej

Klaudia Tajs [email protected]
Wiadukt znajduje się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 871 łączącej Tarnobrzeg ze Stalową Wolą i służy użytkownikom od 2012 roku.
Wiadukt znajduje się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 871 łączącej Tarnobrzeg ze Stalową Wolą i służy użytkownikom od 2012 roku. Klaudia Tajs
Po dwóch latach od uroczystego otwarcia jedyny wiadukt w mieście otrzymał nazwę Unii Europejskiej. To kolejne posunięcie obecnej władzy, aby zaistnieć - krytykuje opozycja.
Radny Sławomir Partyka (z lewej) przekazuje prezydentowi miasta gotową tablicę ufundowaną przez Elżbietę Łukacijewską.
Radny Sławomir Partyka (z lewej) przekazuje prezydentowi miasta gotową tablicę ufundowaną przez Elżbietę Łukacijewską. Klaudia Tajs

Radny Sławomir Partyka (z lewej) przekazuje prezydentowi miasta gotową tablicę ufundowaną przez Elżbietę Łukacijewską.
(fot. Klaudia Tajs)

Wiadukt kosztował 20 milionów złotych i służy mieszkańcom od września 2012 roku. Obiekt znajduje się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 871 łączącej Tarnobrzeg ze Stalową Wolą i jak przyznaje pomysłodawca jego budowy, wiadukt nie zasługuje na tak pompatyczne i duże wyróżnienie. - Jeśli w Polsce nazywa się wiadukty, to są to budowle z prawdziwego zdarzenia - mówi Jan Dziubiński, były prezydent Tarnobrzega. - To jest maleńki wiadukt nad niewielkimi torami. Dlatego nadanie mu nazwy Unii Europejskiej to poroniony pomysł. Jeżeli chce się pokazać, że po kilku latach okazało się, że gdyby nie było tego wiaduktu, nie byłoby się czym pochwalić, a mieszkańcy są szczęśliwi, szuka się każdej okazji, aby o tym powiedzieć. Zdaniem byłego prezydenta nazwa została wymyślona na potrzeby trwającej kampanii wyborczej. Sugeruje, że nazwa jest zbyt długa i ani mieszkańcom, ani użytkownikom nie będzie się chciało jej wymawiać. Przypomina także, że po zmianie rządów w magistracie jego następca krytykował obiekt, jako jeden z największych bubli poprzedniej ekipy rządzącej.

- Dwa miesiące zadecydowały o tym, że ten wiadukt w Tarnobrzegu jest - dodał Dziubiński. - Gdyby jego budowa ruszyła dwa miesiące później, najprawdopodobniej obecna rada miasta wstrzymałaby tę inwestycję i nie dopuściła do jej realizacji.

Zarząd osiedla nazwie przychylny

Nazwę podsunął prezydent Tarnobrzega. Propozycja trafiła pod głosowanie zarządu Rady Osiedla Mokrzyszów, przez teren którego przebiega droga z wiaduktem . - Ponieważ budowę obiektu finansowała Unia Europejska stwierdziliśmy zgodnie, że taka nazwa będzie dobra - zapewnia Marian Kołodziej, przewodniczący Mokrzyszowa. - Ludzie czekali na ten wiadukt 40 lat.
Czy nowa nazwa przyjmie się wśród mieszkańców Mokrzyszowa, Tarnobrzega i pozostałych użytkowników? - Nie wiem ludzie mówią krótko: Wiadukt to wiadukt.

W rocznicę wejścia do Unii

- Jesteśmy w roku dziesięciolecia naszej akcesji do Unii Europejskiej - przypomina Norbert Mastalerz, prezydent miasta.
- Niezależnie od emocji, jakie towarzyszyły jego budowie, w miejskim układzie drogowym jest to największa inwestycja, jaka powstała w minionym dziesięcioleciu. Obchodzimy rocznicę naszej akcesji, stąd też pomysł, aby był to wiadukt Unii Europejskiej. Pierwotnie uchwała w tej sprawie miała zostać przegłosowana przed wakacjami , jednak z różnych przyczyn trafiła na obrady dopiero na październikową sesję.

Po głosowaniu radny Sławomir Partyka przekazał na ręce prezydenta miasta gotową tablicę z nazwą, którą ufundowała europosłanka Elżbieta Łukacijewska.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie