Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieczór pieśni patriotycznych w zabytkowej plebanii na Europejskie Dni Dziedzictwa

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Spotkaniu przewodniczyła schola młodzieżowa starsza i zespół instrumentalno-wokalny „Akord”
Spotkaniu przewodniczyła schola młodzieżowa starsza i zespół instrumentalno-wokalny „Akord” Muzeum Jana Pawła II
Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli po raz trzeci włączyło się w Europejskie Dni Dziedzictwa. We współpracy z parafią w Pysznicy został zorganizowany Wieczór Pieśni Patriotycznych.

Wspólne śpiewanie odbyło się 15 września, w zabytkowym budynku plebanii. Spotkaniu przewodniczyła schola młodzieżowa starsza i zespół instrumentalno-wokalny „Akord” pod kierunkiem Teresy Mierzwy.

Wydarzenie było okazją do świętowania Niepodległości i rozbudzania postaw patriotycznych w młodszym pokoleniu. Uczestnicy bowiem byli w różnym wieku – młodzi i starsi, miejscowi harcerze, którzy czuwali też nad sprawnym przebiegiem spotkania. Wieczorne wydarzenie miało charakter interaktywny, większość pieśni została wyśpiewana wspólnie ze zgromadzoną publicznością, kilka utworów zaprezentowali soliści. Surowy stan wnętrza obiektu oraz odczytane fragmenty wspomnień księdza Franciszka Nicałka, wikariusza w Pysznicy w latach wojennych z pewnością pozwoliły mocniej przeżyć organizowane wydarzenie. Budynek, w którym odbyło się spotkanie jest świadkiem wielu wydarzeń historycznych tej miejscowości. Odczytane wspomnienia wikariusza dotyczyły niesienia pomocy żołnierzom i partyzantom rannym w czasie II wojny światowej, dla których wielka sala jadalna plebanii była szpitalem. Ksiądz Nicałek nie był zaangażowany w tego typu akcje, które przeprowadzano tajnie z obawy przed represjami ze strony okupanta, ale jako mieszkaniec plebanii obserwował działania proboszcza, ks. Władysława Szubargi i innych ludzi, którzy wykazywali się postawami patriotycznymi.

W ramach wydarzenia udostępniono po raz pierwszy zabytkową plebanię do celów kulturalnych, wpisując to patriotyczne śpiewanie na listę działań organizowanych w czasie Europejskich Dni Dziedzictwa.

Plebania w Pysznicy została wybudowana na początku XX wieku i zachowała zabytkowy charakter do czasów obecnych. Pomimo rozbudowy w okresie międzywojennym budowla nie zatraciła swego pierwotnego charakteru. wysoko należy ocenić dekorację malarską pokrywająca ściany jadalni zarówno pod względem wartości artystycznych, jak również w wymiarze regionalnym. (jest to jedyna znana dotychczas realizacja malarza z Rozwadowa nazwiskiem Ciołkarz.

Przy wsparciu Gminy Pysznica, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego od kilku lat prowadzony jest remont plebanii, z myślą o przystosowaniu części pomieszczeń na potrzeby kulturalne, między innymi jako izbę pamięci tych, którzy zapisali się w sposób szczególny na kartach historii Pysznicy.

Wyjątkowa jest architektura budynku, ale też dekoracja głównej sali, neobarokowe malowidła roślinne z czasów powstania plebanii. Dekoracja ma charakter iluzjonistyczny, złożona z motywów ornamentalnych umieszczonych na jednolitym tle w kolorze jasnobeżowym. Pośrodku sufitu, w miejscu w którym zawieszony jest żyrandol wymalowano kolistą rozetę zbudowaną a form roślinnych z umieszczonymi symetrycznie w czterech punktach girlandami z motywów kwiatowych.

W pięciu pokojach są zabytkowe piece kaflowe. Dach kryty dachówką ceramiczną zakładkową. Schody na strych drewniane w korytarzu pomiędzy północnym skrzydłem a korpusem głównym.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie