Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Sobota 2024 w Tarnobrzegu. Święcenie pokarmów w dwóch największych parafiach - na Serbinowie i u ojców dominikanów. Zobacz zdjęcia

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Dzisiaj Wielka Sobota, ostatni dzień Triduum Paschalnego w Kościele Katolickim. Mieszkańcy Tarnobrzega korzystając z pięknej, słonecznej pogody tłumnie ruszyli do kościołów z koszyczkami wielkanocnymi, a duchowni poświęcili pokarmy, które w niedzielę znajdą się na świątecznym stole. Wierni adorują Najświętszy Sakrament.

Wielka Sobota 2023 w Tarnobrzegu

Wielka Sobota jest dniem ciszy w obrządku Kościoła rzymsko-katolickiego. Wtedy to wspomina się złożenie Jezusa Chrystusa do grobu i oczekuje jego zmartwychwstania. W kościołach odbywa się święcenie żywności, która będzie służyła jako dodatek do wielkanocnego żurku, barszczu białego lub do tradycyjnego podzielenia się jajkiem.

Święconka w tradycji katolickiej ma ogromne znaczenie. Jest symbolem Zmartwychwstania i Życia, zbawienia, które dokonuje się za pomocą ofiary Jezusa na krzyżu. To z tego względu do wielkanocnego koszyczka wkładamy określone pokarmy.

Jajka oznaczają odradzające się życie, zmartwychwstanie i zwycięstwo nad śmiercią. Wierzono, że zapewniały płodność, a dzielenie się jajkiem miało umacniać więzi rodzinne. Kiełbasa symbolizuje ofiarę z baranka paschalnego. Ma też przynosić zdrowie i dostatek.

Sól symbolizuje oczyszczenie i prawdę, stałość życia duchowego, harmonię między Bogiem i człowiekiem, ma ochronić przed zepsuciem. Korzeń chrzanu to symbol siły i „wypalanie” tego, co złe. Ziarna czarnego pieprzu są symbolem gorzkich ziół w tradycji żydowskiej. Chleb z kolei jako „ciało Chrystusa” jest symbolem samego Zbawiciela, którego śmierć i zmartwychwstanie przeżywana jest w czasie świąt.

Ponadto w świątecznym koszyczku może znaleźć się ser, który jest symbolem zawartej przyjaźni między człowiekiem a siłami przyrody oraz ciasto jako symbol umiejętności i doskonałości.

Wielka Sobota to czas na wyciszenie i oczekiwanie na przyjście Chrystusa.

Po poświęceniu pokarmów wierni odwiedzają groby pańskie w kościołach, gdzie wystawiony jest Najświętszy Sakrament przysłonięty białą zasłoną. Jest to czas rozważania męki i śmierci Chrystusa i jego zstąpienia do otchłani. W niektórych świątyniach wartę honorową przy Grobach Pańskich pełnią strażacy. W Tarnobrzegu ten wielkanocny zwyczaj celebrują druhowie z OSP na osiedlu Mokrzyszów.

Zobaczcie zdjęcia ze święcenia pokarmów w dwóch największych parafiach - kościołach Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Dominikanie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie