Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki festiwal pieśni patriotycznych w Rudniku nad Sanem

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Niepełnosprawni artyści dawali z siebie wszystko, aby ich występ wypadł świetnie i wszystkim się to udało
Niepełnosprawni artyści dawali z siebie wszystko, aby ich występ wypadł świetnie i wszystkim się to udało Zdzisław Surowaniec
VI Wojewódzki Festiwal Piosenki Patriotycznej, Żołnierskiej i Harcerskiej Placówek Kształcenia Specjalnego „Na ojczystym szlaku” zorganizowany został w Rudniku nad Sanem.

ZOBACZ TEŻ: Patrycja Markowska: Lubię swoje koncerty, stworzyć klimat i się rozkręcić

Dostawca: x-news.pl

W Festiwalu wzięło udział 102 uczestników pod opieką 42 nauczycieli i opiekunów z 20 placówek kształcenia specjalnego w większości należących do drużyn harcerskich skupionych w „Nieprzetartym Szlaku” Związku Harcerstwa Polskiego z województw podkarpackiego i świętokrzyskiego .

Gościnnie w ramach integracji wystąpili uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Juliana Kaczmarczyka w Bielinach pod opieką dyrektor Barbary Sibiga i Agnieszki Kamińskiej. Zaśpiewali Rotę i Legiony oraz piosenki harcerskie. „Krajka”, „Nasze przebudzenie”, „Mały obóz”, „Wieczorne śpiewogranie” zaśpiewała 23 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska z Jeżowego. Czynny udział wzięło 26 zuchów i harcerzy ze Szczepu „Puszcza” numer 10 imienia ppłk Waleriana Młyńca pod opieką Anny Korasiewicz śpiewając piosenki „Krajka” i „Piosenkę o Rudniku”, a także wiwatując i wznosząc harcerskie okrzyki po występie każdego z uczestników .

Jury przyznało I miejsce - Zespół Szkół w Tarnobrzegu, II miejsce - Ośrodek Rewalidacyjno – Edukacyjny „Radość życia” dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Sandomierzu, III miejsce - Zespół szkół Kolbuszowa Dolna. Ponadto jury przyznało 5 wyróżnień. Nagrodę specjalną dyrektor Specjalnego Ośrodka w Rudniku przyznał Jasiowi Karbarzowi jako najmłodszemu soliście. Wszystkie placówki otrzymały cenne nagrody w postaci dyplomów, radiomagnetofonów, sprzętu sportowego /piłek nożnych, piłek do kosza, piłek do siatkówki, piłek gumowych i plażowych, zestawów do badmintona, zestawów do tenisa stołowego, kasków na rowery, puzzli, przyborów szkolnych, maskotek, toreb i plecaków szkolnych, parasolek, smyczy, płyt z filmami z poprzednich festiwali i słodyczy. Wyróżnione szkoły lub soliści otrzymali dodatkowo sanki, gry komputerowe, słodycze, maskotki. Tradycyjnie Komendant Festiwalu Dariusz Kolano rozrzucił po sali ponad 70 piłek nożnych, siatkowych, plażowych, gumowych oraz pluszowych maskotek, które jak zwykle pobudziły widownię do wysiłku zręcznościowego aby wyłapać„ latające piłki i miśki.

W przeciągu dwóch lat wytworzyła się nowa grupa szczerze oddanych sponsorów jakim są dzieci i młodzież. Dwa lata temu za zebrane nakrętki przez 10 letnią wówczas Dominikę Jakubowską z miejscowości Sarzyna ufundowano pierwszą nagrodę w postaci klasowej marki radiomagnetofonu i kilku piłek nożnych. Zarówno w ubiegłym jak i w tym roku studentka KUL ze Stalowej Woli Katarzyna Kolano ufundowała po 3 duże maskotki pluszowe, w tym roku 11-letnia Martynka Białek z miejscowości Krzemień (okolice Janowa Lubelskiego) ufundowała dużego misia za 100 złotych za zaoszczędzone pieniążki m.in. z tego powodu że przestała pić słodką herbatę. 13-letnia uczennica gimnazjum ze Stalowej Woli Daria Babiarz ufundowała dwie duże maskotki za kwotę około 100 złotych.

Z roku na rok ta grupa się rozrasta się, a do „latających piłek” po sali dołączyły „latające misie” co sprawia jeszcze większą radość uczestnikom kolejnych edycji Festiwalu. Organizatorzy będą się starali propagować tę piękną ideę wprowadzoną niejako przypadkowo dwa lata temu prosząc jednocześnie media o pomoc gdyż cel jest bardzo szczytny. Metrowego misia złapała 3,5-letnia dziewczynka Milenka Ostatek z Niepublicznej Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej numer 2 przy Stowarzyszeniu Razem w Małachowie. Radość była tak wielka, że przerwano na chwilę Festiwal, aby zrobić sesję zdjęciową ze szczęśliwą Milenką, organizatorami oraz ojcem fundatorki czyli Martynki Białek.

Na bocznej ścianie wzorem ubiegłego roku wyświetlana była lista sponsorów. Budziła duże zainteresowanie i zadowolenie zarówno wśród sponsorów jak i zaproszonych gości . Zaproszeni goście, sponsorzy oraz opiekunowie zostali zaproszeni dzięki uprzejmości prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej Mariusza Ślusarczyka do sali miejscowej straży na poczęstunek zorganizowany przez Grono Pedagogiczne SOSW w Rudniku nad Sanem natomiast dzieci otrzymały pyszne drożdżówki i napoje dzięki pani dyrektor Marcie Szczepańskiej . Po zakończonym Festiwalu wszyscy uczestnicy udali się do naszego Ośrodka na gorący obiad.

Organizatorzy VI Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej , Żołnierskiej i Harcerskiej Placówek Kształcenia Specjalnego „ Na ojczystym szlaku … - Rudnik 2016 „ składają podziękowania wszystkim , którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego aby Festiwal ten odbył się z takim rozmachem serdeczne podziękowania za okazane serce , wniesiony trud, ciężką pracę oraz wkład finansowy lub materialny .

Przewidywany termin następnego Festiwalu to 07.11 2017 rok. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na wspaniałą imprezę harcerską o podłożu patriotycznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie