MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiersze Witolda Habdank-Kossowskiego w XI Krakowskim Salon Poezji w Stalowej Woli. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Jagoda Rall, Paweł Gładyś i Mateusz Łojek w XI Krakowskim Salonie Poezji
Jagoda Rall, Paweł Gładyś i Mateusz Łojek w XI Krakowskim Salonie Poezji Zdzisław Surowaniec
„… tchną prawdą życia i serca”- tak o wierszach Witolda Habdank-Kossowskiego pisał prof. Juliusz Kleiner w roku 1947. Prawdę tę spróbowali uchwycić podczas jedenastych spotkań z poezją, zainicjowanych w Krakowie przez Annę Dymną, a rozpowszechnionych na gruncie stalowowolskim.

Wiersze Witolda Habdank-Kossowskiego w XI Krakowskim Salon Poezji w Stalowej Woli

W tym Salonie istotny jest też wątek lokalny. Wybór twórczości Kossowskiego wiąże się z ustanowionym przez Radę Miejską rokiem tego pedagoga, organizatora szkolnictwa, poety i żołnierza. Pierwszego dyrektora Państwowego Gimnazjum i Liceum w Stalowej Woli, a także współorganizatora tajnego nauczania. W 2024 roku przypada 130. rocznica Jego urodzin i 70. śmierci.

Witold Habdank-Kossowski swój talent poetycki rozwijał przez całe życie. Nie zachowały się pierwsze dwa zbiory liryków, ale żona Maria, jak On nauczycielka języka polskiego, scharakteryzowała je jako „jeszcze naiwne”. Pozostały utwory z lat 1914 i 1915, pisane w tonie patriotycznym. Najbogatszy etap przypadł na lata 1946-1954. Tworzył do końca swoich dni.

W świat poetyckiej wyobraźni Kossowskiego zabrali aktorzy: Jagoda Rall i Paweł Gładyś, który jest jednocześnie autorem scenariusza. Oprawę muzyczną zapewnił Mateusz Łojek.

Jagoda Rall jest absolwentką Szkoły Aktorskiej imienia Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Uczestniczka wielu konkursów i festiwali teatralnych w kategorii teatrów jednego aktora.

Paweł Gładyś pochodzi ze Stalowej Woli. Absolwent Policealnego Studium Aktorskiego w Olszynie. Od roku 2007 pracuje w Teatrze imienia Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Od 2022 roku prowadzi działający w Rozwadowskim Domu Kultury „Sokół” teatr „Sokół”, który wystawił między innymi „Balladynę”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie