MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna - trudny sezon dla alergików

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Najlepszym sposobem na sprawdzenie, co nas uczula są testy skórne.
Najlepszym sposobem na sprawdzenie, co nas uczula są testy skórne. Wioletta Wojtkowiak
Wiosna to trudny okres dla alergików. Wraz z przyjściem cieplejszych dni zaczyna się ich zdrowotna gehenna.

Jak uporać się z alergią?

Jak uporać się z alergią?

Po spacerze zmień ubranie. Umyj twarz, ręce - usuniesz z siebie pyłki. W ciepły dzień pyłki wraz z nagrzanym powietrzem unoszą się w górę, dlatego pokoje wietrz w ciągu dnia, a nie rano czy wieczorem, gdy pyłki opadają. Deszcz oczyszcza powietrze z pyłków - jak spacer, to najlepiej po deszczu.

Masz katar, pokasłujesz, ale nie gorączkujesz? Zamiast łykać środki na przeziębienie, idź do alergologa. W powietrzu zaroiło się od pyłków leszczyny. A to dopiero początek.

Co drugi Polak miał przynajmniej jeden epizod jakiejś choroby alergicznej. 6 milionów Polaków ma alergię wykrywaną testami punktowymi na skórze. Z tego astmę ma około 10-15 procent dzieci oraz 6 procent dorosłych.

CHOROBA NASZYCH CZASÓW

Kwitnące i pylące drzewa czy trawy to koszmar dla tych, którzy mają alergię. Objawami choroby są: katar, bóle głowy i gardła, załzawione oczy, zmęczenie, rozdrażnienie. Poradnie alergologiczne "pękają w szwach", chorzy odczulają się zastrzykami i tabletkami, żeby tylko przetrwać koszmar, jaki ich czeka.

- Uczulenie może pojawić się w każdym wieku. To, że nie chorowaliśmy w dzieciństwie, nie daje gwarancji, że tak już będzie zawsze - podkreśla doktor Danuta Myłek, alergolog ze Stalowej Woli.

Lekarka dodaje, że przypadłości alergiczne mogą się przerodzić w astmę. W mieście astma występuje średnio 2,5 razy częściej, zwłaszcza u młodzieży i dorosłych, na co wpływ mają spaliny samochodów, zanieczyszczone powietrze.

JUŻ PYLI

Alergicy najgorsze mają przed sobą. Na razie pyli leszczyna, olsza i wierzba, ale już w kwietniu i maju zacznie "atakować" znacznie więcej pyłków.

- Niestety zdarza się, że pacjenci próbują leczyć objawy alergii środkami na przeziębienie czy grypę. Bywa, że lekarze przepisują im nawet antybiotyki - wyjaśnia lekarka.

Pierwsza wizyta w poradni alergologicznej wiąże się przede wszystkim z postawieniem diagnozy. Podstawowym sposobem określenia, na co jesteśmy uczuleni jest test skórny.

Specjaliści dysponują całą gamą skutecznych leków przeciwhistaminowych, które łagodzą objawy uczulenia. W przypadku kaszlu czy duszności zleca się przyjmowanie leków wziewnych. Jednak najskuteczniejsza metoda leczenia to odczulanie, czasami trzeba kilku lat terapii, aby uporać się z alergią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie