Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wmurowano kamień węgielny pod budowę hospicjum w Stalowej Woli. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Kapsuła z aktem erekcyjnym, która została wmurowana w ścianę powstającego hospicjum
Kapsuła z aktem erekcyjnym, która została wmurowana w ścianę powstającego hospicjum Zdzisław Surowaniec
Wmurowanie kamienia węgielnego pod powstające hospicjum w Stalowej Woli z Poradnią Medycyny Paliatywnej zgromadziło w poniedziałek 27 marca wielu gości, mimo ulewnego deszczu.

Budowa hospicjum w Stalowej Woli. Wmurowano kamień węgielny

Prezydent Lucjusz Nadbereżny powiedział: - Wsłuchaliśmy się w nieśmiertelne przesłanie Świętego Pawła wyrażone w drugim Liście do Koryntian w hymnie do miłości, kiedy Święty Paweł pisze: „gdybym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką możliwą wiarę, tak iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym”.

Dalej prezydent mówił:

- W mieście Stalowa Wola od kilku lat wspólnie z osobami, które nas mocno wspierają, wspólnie z niesamowitym zespołem pracowników Urzędu Miasta, dokonujemy dużej zmiany jakościowej tego, jak wygląda jak funkcjonuje Stalowa Wola dla naszych mieszkańców. I można parafrazując Świętego Pawła powiedzieć że Stalowa Wola mogłaby mieć pięć mostów, mogłaby mieć najnowocześniejsze szkoły, przedszkola, parki, kopalnia złota i wszystko czego możemy sobie wymarzyć, ale Stalowa Wola nie miałoby hospicjum, hospicjum zbudowanego na fundamencie miłości, to wszystko inne nic nie byłoby warte.

Hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej

Trwają zaawansowane prace przy budowie obiektu Hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej w Stalowej Woli przy ulicy Kwiatkowskiego, w sąsiedztwie "Ambulatorium". - Bez wątpienia będzie to obiekt bardzo nowoczesny, w oparciu o najwyższej standardy. Ale nie tylko jakość budynku się tu liczy tylko ludzie, którzy będą budowali w nim wrażliwość, empatię i opiekę, gdzie pacjent i jego rodzina będą czuć się jak w domu - mówiła Dorota Szymańska, pełnomocnik prezydenta do spraw budowy hospicjum.

Placówka będzie dysponować 30 łóżkami w pokojach jedno- i dwuosobowych, pokoje będą wyposażone w łazienki. W budynku zaprojektowano dodatkową łazienkę z przeznaczeniem dla osób leżących. Zapewnienie chorym intymności jest jednym z najważniejszych założeń w projekcie. Hospicjum będzie dysponowało własną kuchnią z zapleczem, aby móc sprostać wymaganiom osób ciężko chorych. Dla bliskich i rodzin pacjentów zaplanowano dwa pokoje gościnne wraz z łazienkami.

Dofinansowanie z Polskiego Ładu

Prezydent Lucjusz Nadbereżny powiedział, że po wielu latach oczekiwań społeczności lokalnej, z pełną satysfakcją informuje, że prace budowlane są już na zaawansowanym etapie. Zakończenie budowy obiektu i jego uruchomienie jest planowane na rok 2024. Inwestycja o wartości 27,5 mln zł powstaje dzięki rządowej dotacji z "Polskiego Ładu" w kwocie 15 mln zł.

- Ważny w tym wszystkim jest nie tylko silny fundament z betonu, metalu ale faktyczny fundament miłości, serca. Mieliśmy to szczęście, że Boża Opatrzność czuwała i spotkaliśmy na swojej drodze wyjątkowych ludzi, którzy zostali natchnieni, zbudowani i pociągnięci do działania przez wyjątkowego człowieka w przeddzień jego śmierci. Swoją miłością, zaangażowaniem stworzył Puckie Hospicjum pod wezwaniem świętego Ojca Pio - mówił prezydent, wspominając sylwetkę księdza Jana Kaczkowskiego, który poświęcił swoje życie służbie Bogu oraz osobom chorym i umierającym. Duchowny siedem lat temu zmarł na glejaka, złośliwego raka mózgu.

Budynek hospicjum w Stalowej Woli ma uwzględniać wszystkie ważne sfery życia chorego: somatyczną, psychiczną, społeczną i duchową oraz umożliwiać kontakt z bliskimi. Znajdzie się miejsce do wspólnego rodzinnego obiadu, zaplanowano też kaplicę, salę ćwiczeń z przyrządami do rehabilitacji i fizjoterapii, sale terapeutyczne, czy sale do wspólnych spotkań. Od strony świetlicy oraz jadalni usytuowane będzie duże panoramiczne okno z widokiem na tarasy i zieleń.

W budynku znajdzie się także Poradnia Medycyny Paliatywnej, otwarta dla wszystkich osób potrzebujących, z trzema gabinetami lekarskimi, gabinetem zabiegowym i do rehabilitacji.

Hospicjum w Stalowej Woli na wzór Puckiego Hospicjum

Stalowowolskie hospicjum powstaje na wzór i we współpracy z Puckim Hospicjum pod wezwaniem świętego Ojca Pio. W poniedziałkowej uroczystości uczestniczyła dyrektor tamtejszej placówki Anna Jochim-Labuda: - Ta inicjatywa raz na zawsze zmieni obraz tego miasta, miasta rozwijającego się, ale też tworzącego warunki do tego, aby godnie przeżyć swoje ostatnie chwile w miejscu, które, jestem przekonana, będzie emanowało empatią i wrażliwością - stwierdziła dyrektor.

Senator Janina Sagatowska powiedziała, że o budowie hospicjum mówiło się od wielu lat. Jest dumna i szczęśliwa, że może uczestniczyć dziś w tak pięknej uroczystości, w mieście, w którym realizowane jest prawo ludzkości, prawo człowieka, prawo do miłości. Poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber, życzył sprawnego zakończenia inwestycji, dedykowaną osobom chorym, cierpiącym, stojącym na krawędzi życia. Wówczas kiedy rodzina nie zawsze jest w stanie zapewnić należytą opiekę, bywa też, że sama potrzebuje wsparcia, ważne są takie miejsca jak to, powstające w Stalowej Woli.

Hospicjum w Stalowej Woli połączone z ambulatorium

Przewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobieraj podziękował w imieniu radnych miejskich prezydentowi, za realizację kolejnej, kluczowej dla miasta inwestycji, z wykorzystaniem środków zewnętrznych.

Budowa obiektu i jego uruchomienie jest planowane na rok 2024. Docelowo hospicjum będzie połączone z budynkiem Ambulatorium, którego zaplecze medyczne, rehabilitacyjne, diagnostyczne ma być wsparciem dla funkcjonowania hospicjum. Obiekt zapewnieni pacjentom jak najwyższą jakość życia, będzie wsparciem nie tylko dla chorych, ale również dla ich bliskich oraz wszystkich zaangażowanych w opiekę oraz codzienne towarzyszenie w chorobie.

Integralnym elementem inwestycji ma być zakup niezbędnego wyposażenia i aparatury medycznej umożliwiającej całodobowe monitorowanie stanu podopiecznych. Budynek będzie spełniać wysokie standardy w zakresie energooszczędności oraz dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Daniel Mytnik, prezes spółki Pesam, odpowiedzialnej za budowę obiektu, podkreślił, że budynek powstaje z najwyższą starannością, będzie referencyjny nie tylko dla firmy, również dla miasta.

W uroczystości wzięli udział, parlamentarzyści, samorządowcy, dyrektorzy placówek medycznych oraz zaproszeni goście. W celu przybliżenia funkcjonowania hospicjum i opieki paliatywnej, 28 marca od 9:00 do 13:30 w Centrum Aktywności Seniora odbędzie się konferencja programowa "Hospicjum znaczy miłość".

- To hospicjum, to nie tylko te mur, które dzisiaj się wznoszą. To hospicjum ma być wielkim projektem budowania świadomości. To ma być projekt edukacyjny mówiący naszym mieszkańcom regionu o tej wielkiej tajemnicy śmierci – stwierdził prezydent Nadbereżny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie