Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych. Kwesta na cmentarzach w Tarnobrzegu [ZDJĘCIA]

ram
Tylko dzięki nam zabytkowe nagrobki Cmentarza na Piaskach mogą przetrwać.
Tylko dzięki nam zabytkowe nagrobki Cmentarza na Piaskach mogą przetrwać. Marcin Radzimowski
W czwartek 1 listopada w Święto Zmarłych w godzinach 8 - 18 na wszystkich tarnobrzeskich cmentarzach będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami. To już XXI kwesta na rzecz Cmentarza na Piaskach w Miechocinie, najstarszej nekropolii w Tarnobrzegu.

Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia jest historyk, doktor Tadeusz Zych - prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, który do swojej inicjatywy szybko przekonał całe rzesze tarnobrzeżan. To dzięki corocznym kwestom pochodzący z XVIII wieku Cmentarz na Piaskach został w ostatniej chwili uratowany. Za zebrane podczas dotychczasowych dwudziestu zbiórek pieniądze (ponad 200 tysięcy złotych) najpierw wykonano ogrodzenie, odnowiono także kaplicę i wiele będących w fatalnym stanie nagrobków. Niestety, niektóre nagrobki z tej nekropolii do naszych czasów nie przetrwały, jest jednak wiele takich, które można jeszcze uratować. Pomaga w tym ogromna hojność nie tylko tarnobrzeżan, ale też przyjezdnych, odwiedzających swoje rodzinne miasto. W tamtym roku zebrano rekordową jak dotąd kwotę, 18 tysięcy złotych.

- Ten cmentarz to jest kawał historii naszego miasta, historii, która paradoksalnie jest, mimo że zaklęta w zimny kamień, jest historią żywą. Jeżeli ktoś zdecyduje się wybrać na ten cmentarz, w jedno z najpiękniejszych miejsc w Tarnobrzegu, to na tych nagrobkach może się uczyć historii - przekonuje doktor Tadeusz Zych.

W typowaniu kolejnych nagrobków do renowacji przyjęto zasadę, że najpierw ratowane są nagrobki mające po pierwsze wartość historyczną, po drugie - artystyczną. Zajmują sie tym profesjonalni restauratorzy, jeśli chodzi o prace w kamieniu. To zajęcia bardzo pracochłonne i żmudne a przez to bardzo kosztowne. Restauracja jednego nagrobka to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W tamtym roku udało się odnowić kolejne trzy nagrobki.

- Ta kwesta odbywać się będzie w roku szczególnym, ponieważ obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości - dodaje doktor Zych.

- Od kilkunastu lat tradycją stało się, że w dzień zaduszny, 2 listopada na tym cmentarzu organizujemy spektakl, misterium poetycko-religijne, które jest z jednej strony modlitwą za tam leżących a z drugiej strony podziękowaniem dla wszystkich, którzy dokładają cegiełkę do ratowania tej pięknej nekropolii. W tym roku ta część artystyczna nastawiona będzie na upamiętnienie bohaterów narodowych, którzy na tym cmentarzu spoczywają. Mamy tam uczestników między innymi powstania listopadowego czy obu wojen światowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie