Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy koncert pamięci oddziału "Jędrusiów"

Klaudia TAJS
Na scenie zaprezentowali się muzycy, którzy brali udział w nagraniu płyty "Jędrusiowa dola”.
Na scenie zaprezentowali się muzycy, którzy brali udział w nagraniu płyty "Jędrusiowa dola”. Klaudia Tajs
W Tarnobrzegu wykonawcy, którzy wcześniej nagrali płytę, zaprezentowali się publiczności na żywo.

Kim byli "Jędrusie"

Kim byli "Jędrusie"

Jędrusie to oddział partyzancki wywodzący się z lokalnej organizacji konspiracyjnej "Odwet", działający w okresie od wiosny 1941 roku do końca wojny na ziemi kieleckiej i Podkarpaciu. Założycielem i pierwszym dowódcą "Jędrusiów" był Władysław Jasiński ps. "Jędruś", twórca organizacji konspiracyjnej "Odwet" w Tarnobrzegu.

Wyjątkowy koncert "Jędrusiowa dola - tarnobrzescy muzycy w hołdzie Jędrusiom", to niezwykłe wydarzenie muzyczne, w jakim uczestniczyli mieszkańcy Tarnobrzega w niedzielny wieczór, w Tarnobrzeskim Domu Kultury.
Dwupłytowe wydawnictwo muzyczne i filmowe, w niezwykły sposób opowiada historię Oddziału Partyzanckiego "Jędrusie". Pomysłodawcą projektu jest Piotr Duma, historyk i nauczyciel w Gimnazjum numer 3 w Tarnobrzegu, który podkreśla, że od dawna marzył, aby stworzyć wydawnictwo, które pozostanie na zawsze w świadomości mieszkańców.

DLA LOKALNYCH BOHATERÓW

- Postanowiłem przypomnieć piosenki tych, którzy tutaj walczyli, stąd się wywodzili - przyznał Piotr Duma. - Tych, którzy częściowo tutaj ginęli, ale także tych, którzy wyjechali po wojnie i już nie mogli wrócić. Na przygotowanie i wydanie albumu poświeciłem dwa lata, ale było warto.

Inspiracją i motorem do wydania "Jędrusiowej doli" była płyta poświęcona Powstaniu Warszawskiemu. - Kiedy ją usłyszałem, byłem zafascynowany, że za pomocą dźwięków można opowiadać o historii - dodaje pomysłodawca. - Ponieważ pasjonuję się historią lokalną, zadałem sobie pytanie. Dlaczego nie przypomnieć piosenek naszych "Jędrusiów"?

DWA KRĄŻKI WSPOMNIEŃ

Do udziału w projekcie zostały zaproszone wszystkie tarnobrzeskie zespoły, które działają na tutejszym rynku muzycznym. Każdy z zespołów zachował swój styl. - Każda formacja gra własną interpretację tych piosenek - tłumaczy Piotr Duma, Część piosenek, to autentyczne, oryginalne utwory, śpiewane przez "Jędrusiów" w czasie wojny, Natomiast część to teksty żołnierza oddziału partyzanckiego "Jędrusie" Zbigniewa Kabaty, do których muzycy skomponowali własną muzykę.

Na drugim krążku znajduje się reportaż z powstawania teledysku grupy Exsilium do piosenki "Jarzębina" oraz nagrań poszczególnych zespołów. Nie brakuje również archiwalnych nagrań rozmowy z Tadeuszem Szewerą oraz krotka impresja "Jędrusie w Auschwitz".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie