Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020. Z dwóch przedmiotów Podkarpacie na wysokim trzecim miejscu w kraju!

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Archiwum Polskapress
Wiemy, jak wypadli absolwenci szkół podstawowych z województwa podkarpackiego. Bardzo dobrze wypadli z języka polskiego i matematyki, gorzej z języków obcych. Teraz mają kilka dni na zmianę wybranej wcześniej szkoły.

Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) w Warszawie podała dzisiaj (31 lipca) wyniki państwowego egzaminu ósmoklasisty. Jak wypadła młodzież z województwa podkarpackiego na tle rówieśników z innych regionów Polski?
Egzamin ósmoklasisty, zaplanowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w terminie 21-23 kwietnia, za sprawą epidemii koronawirusa był zdawany dopiero od 16 do 18 czerwca. Ponad 19 tysięcy nastolatków z województwa podkarpackiego wróciło wtedy do swoich szkół podstawowych w maseczkach (można było je zdjąć po zajęciu miejsca wyznaczonego do zdawania), obowiązywały też inne obostrzenia sanitarne.

Egzamin składał się z arkuszy sprawdzających wiedzę z języka polskiego, matematyki oraz z wybranego języka obcego. Każdy wynik zaliczał (nawet zero punktów) - do ukończenia podstawówki wystarczyła bowiem obecność na testach - ale te wyniki mają decydujące znaczenie w rekrutacji do liceów ogólnokształcących, techników oraz szkół branżowych.

Z języka polskiego przeciętny ósmoklasista w kraju uzyskał 59 procent z możliwych do zdobycia punktów. 60,77 procent – na Podkarpaciu to wynik na podium, lepiej wypadli jedynie zdający z województw małopolskiego - 62,03 procent i mazowieckiego 62,01 procent. W warmińsko-mazurskim wynik był najgorszy – 54,89 procent.
Przecięty wynik ogólnopolski z matematyki to 46 procent. W województwie podkarpackim – 47,77 procent. Lepiej od naszych uczniów matematykę, uważaną przez ósmoklasistów za najtrudniejszy przedmiot, lepiej opanowała jedynie młodzież z Małopolski – 50,92 procent i Mazowsza – 50,6 procent.

W grupie, która wybrała język angielski, czyli zdecydowanie najpopularniejszy z języków obcych, średni wynik w Polsce to 54 procent, w naszym regionie 52,84 procent i nie jest to dobry wynik. Przyzwoicie na tle kraju (45 procent) zaprezentowali się zwolennicy języka niemieckiego - wynik w województwie podkarpackim to 47 procent.
Na pozostałe języki obce do wyboru decydowali się nieliczni ósmoklasiści: rosyjski - 9, francuski - 2, hiszpański – 8 lub nikt (włoski).

Z raportu CKE wynika, że dziewczęta radzą sobie dużo lepiej z rozwiązywaniem zadań z języka polskiego niż chłopcy (wyniki to odpowiednio: 64 procent i 54 procent), takich różnic nie ma w matematyce.

Organizatorzy egzaminu radzą szkołom, aby przy pracy z lekturą, „zachęcać do poszukiwania odniesień w codziennym życiu”, zaś jeśli chodzi o matematykę: należy uczniom „przedstawiać różne sposoby rozwiązywania tego samego zadania”.
W naszym województwie wielu uczniom problem sprawiło zadanie z trójkątem. Uczeń musiał w nim udowodnić, że jest on prostokątny, wiedząc, iż miara jednego z jego kątów równa się różnicy miar dwóch pozostałych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie