MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa obrazująca historię powstających Niezależnych Związków Zawodowych na Zamku Dzikowskim

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Bożena Staszczak, kurator wystawy "Solidarność Tarnobrzeska 1980-2010” prezentuje maszynę do druku plakatów, używaną przez działaczy Solidarności.
Bożena Staszczak, kurator wystawy "Solidarność Tarnobrzeska 1980-2010” prezentuje maszynę do druku plakatów, używaną przez działaczy Solidarności. Grzegorz Lipiec
Przekonaj się sam, jak drukuje się plakaty maszyną domowej roboty, sprawdź jak wyglądało życie działacza opozycji antykomunistycznej. Do końca października w piwnicach Zamku Dzikowskiego w Tarnobrzegu trwa wystawa "Solidarność Tarnobrzeska 1980-2010".

W tym roku przypada trzydziesta rocznica podpisania porozumień sierpniowych, w efekcie których powstały Niezależne Samorządne Związki Zawodowe Solidarność. W Tarnobrzegu we wrześniu 1980 roku powstała Międzyzakładowa Organizacja Związkowa przy Kopalni i Zakładach Przetwórstwa Siarki Siarkopol, która weszła w struktury Solidarności.

WYCIECZKA W CZASIE

Wystawa w piwnicach Dzikowskiego zamku przypomina tamte doniosłe chwile sprzed 30 lat oraz ludzi biorących w nich udział.

- Oprócz bardzo ciekawych fotografii dokumentujących wizytę Lecha Wałęsy w Machowie, a także oryginalnych dokumentów prezentujących dorobek działaczy tarnobrzeskiej Solidarności zwiedzający mogą podziwiać sprzęt używany przez członków Solidarności do druku "bibuły" oraz plakatów - mówi Bożena Staszczak, kurator wystawy. - Ekspozycja potrwa do końca października i jest skierowana do uczniów tarnobrzeskich szkół oraz mieszkańców miasta.
Jak dodaje Bożena Staszczak niektóre eksponaty z wystawy "Solidarność Tarnobrzeska" będą bardzo pomocne w trakcie lekcji muzealnych.
- Młodzież będzie mogła sama spróbować, jak drukuje się plakaty, czy też ulotki przy pomocy maszyny domowej roboty - tłumaczy kurator wystawy.

CZEKALIŚMY NA TEN DZIEŃ

Uroczyste otwarcie wystawy zgromadziło świadków tamtych dni, którzy z ochotą wspominali strajk w Kopalni i Zakładach Przetwórstwa Siarki Siarkopol, który rozpoczął się 3 września 1980 roku.
- Te kilka dni strajku Siarkopolu, rozmowy z dyrekcją zakładu oraz samo utworzenie podstaw Solidarności w Tarnobrzegu były pięknym czasem - wspomina Jan Tatko, przewodniczący Komitetu Strajkowego w Kopalni Siarki Machów. - To był powiew wolności, za który srogo zapłaciliśmy w trakcie stanu wojennego.

- Czekaliśmy na nasz solidarnościowy zryw - powiedział do zebranych Stanisław Żwiruk, jeden z twórców tarnobrzeskiej Solidarności. - Ekspozycja w zamku dzikowskim pokazuje, ogromną liczbę naszych inicjatyw oraz przedsięwzięć, takich jak choćby biuletyn związkowy "Solidarność Tarnobrzeska", w którym łamiąc cenzurę prezentowaliśmy poglądy rodzącej się Solidarności.
Wystawę zorganizowało Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega oraz Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Siarkopol NSZZ Solidarność.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie