MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z czym na grób? Święto zmarłych za pasem

Grzegorz LIPIEC
Do 1 listopada jeszcze trzy tygodnie, ale a w sklepach i na bazarach już pojawiły się palety ze zniczami i kwiaty na groby.

Na nekropoliach w naszym regionie praca wre. Mieszkańcy Podkarpacia porządkują groby bliskich, ale są też tacy, którzy zlecają taką usługę profesjonalnym firmom porządkowym. Na północnym Podkarpaciu z tego typu możliwości korzystają głównie ludzie młodzi oraz osoby, które mieszkają na drugim końcu Polski, a pochodzą z naszego regionu i tutaj pochowani są ich bliscy. Starsi zdecydowanie wolą samodzielne czyszczenie grobowców, uważając to za swój obowiązek.

Ile zapłacimy za taką usługę? Tutaj ceny zależą od tego, co wybierzemy. Na cmentarnych tablicach ogłoszeń jest mnóstwo informacji o tym, kto się tym trudni. Jednorazowe mycie i uporządkowanie pomnika, w zależności od jego wielkości, kosztuje na przykład od 19 do 59 złotych. Całoroczna opieka nad miejscem pamięci kosztuje od 220 do 940 złotych.

KWIATY

Kiedy już posprzątamy grobowiec zwykle jest on przyozdabiany kwiatami. Jakie rośliny najczęściej kupują mieszkańcy północnego Podkarpacia?
- Dominują sztuczne kwiaty, które są bardziej praktyczne. Mogą później stać na grobach cały rok - mówi Mirosław Lenart, szef kwiaciarni Kaktusik w Tarnobrzegu. - Dzisiejsze sztuczne kompozycje są w wyglądzie bardzo zbliżone do prawdziwych. Spośród kwiatów doniczkowych praktycznie przez cały rok najpopularniejsze są chryzantemy.

Kupujący wybierają najczęściej bukiety złożone tylko z roślin tego gatunku lub przeplatane z orchideami i storczykami. Cena takich kompozycji waha się w granicach od 30 do nawet 150 złotych. Wiele osób decyduje się także ozdobić groby chryzantemami w doniczkach. Można je kupić już od dziesięciu złotych.

ZNICZE

Dużego wyboru jeśli chodzi o znicze jeszcze nie ma. Można je już nabyć w marketach lub przy niektórych cmentarzach. Handlarzy przybywać będzie z dnia na dzień. Szklane znicze nagrobkowe są bardziej praktyczne od plastikowych ze względu na swój ciężar - gdy się wypalą nie przewróci ich wiatr i nie zwieje z nagrobka, rozlewając parafinę po płycie. Jednak waga jest również ich wadą, szczególnie dla osób, które do cmentarza muszą dojechać autobusem. Szklane lampiony mają również wymienne wkłady.

Najczęściej klienci wybierają tradycyjne kolory, jak biały czy czerwony, które zawsze są w modzie, ale nowe barwy też mają swoich zwolenników. Szkło przydymione i mrożone jest w tym roku na topie. Nadal chętnie kupowane są znicze barwione na kolory, lazurowy czy ametystowy. Kształty także przyciągają wzrok. Są więc tradycyjne, ale także w kształcie kuli, krzyża, serca, klepsydry, dzbana lub nawet kapliczki - pomysłowość producentów może zaskoczyć. Kosztują od 1,76 złotych do 40,99 złotych. Ceny wkładów wahają się w zależności od rodzaju i wielkości. Olejowe od 1,25 do 7,22 za taki, który pali się 12 godzin i parafinowe od 0,75 do 9,06.

JAK PRAWDZIWE

Imitować płomień starają się wkłady elektryczne z diodą LED. Nowością są wkłady zmierzchowe, które działają tylko w nocy, oszczędzając energię w dzień. Producenci z myślą o klientach wymagających. Wypuścili na rynek wkłady LED pozłacane, które "płoną" około 120 dni. Czas użytkowania wkładu elektrycznego zależy od baterii. Najdłużej działają baterie alkaiczne.

DO NAGROBKÓW

W sklepach oprócz zniczy i wkładów, klienci znajdą szeroką gamę środków do czyszczenia i pielęgnacji nagrobków. Nowością jest hydrowosk, który zabezpieczy pomnik przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W ofercie są też zapalarki do zniczy. Ten towar ma teraz duże wzięcie i jak wynika z naszej ulicznej sondy, wiele osób jest w trakcie porządkowania grobów i zakupów na Święto Zmarłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie