MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z historią przez życie – spotkanie z pisarką Zuzanną Orlińską w bibliotece w Stalowej Woli. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zuzanna Orlińska zachęcała dzieci do poznawania historii własnych rodzin
Zuzanna Orlińska zachęcała dzieci do poznawania historii własnych rodzin MBP
Czy historia rośnie na drzewie? Na to pytanie odpowiedzi szukali uczniowie klas czwartych z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 oraz uczniowie klasy piątej z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Stalowej Woli, prowadzeni literacko przez Zuzannę Orlińską.

Z historią przez życie – spotkanie z pisarką Zuzanną Orlińską w bibliotece w Stalowej Woli

Pisarka, ilustratorka i przewodniczka PTTK po Warszawie, 11 czerwca w stalowowolskiej Bibliotece Głównej opowiedziała uczestnikom spotkania, co jest źródłem jej pomysłów na książki, dlaczego szeroko pojęta historia jest ważna i czy może zaskoczyć. Okazuje się że tak, ponieważ drzewo genealogiczne każdego z nas, kryje wiele niesamowitych wydarzeń i tajemnic, które czekają na odkrycie.

Zobacz zdjęcia:

Autorka zachęcała dzieci do poznawania historii własnych rodzin, zbierania informacji wśród starszego pokolenia, rozmów z dziadkami i babciami, którzy mogą przekazać opowieści godne ocalenia od zapomnienia, gdyż stanowią o tożsamości rodziny. Uczestnicy zapoznali się z twórczością pisarki, aktywnie biorąc udział w spotkaniu. Ku zaskoczeniu uczniów, autorka podzieliła się z nimi informacją o wątku dotyczącym jej rodziny związanym ze Stalową Wolą.

Twórczość Zuzanny Orlińskiej bardzo często oparta jest na faktach historycznych, biografiach znanych osób, co w połączeniu z fantazją daje pewność na porywającą przygodę, niejednokrotnie z wątkiem kryminalnym, przelaną na papier z myślą o młodych czytelnikach, jak np. „Detektywi z klasztornego wzgórza”. Gość MBP to autorka fenomenalnego cyklu „Uczeń sztukmistrza”, nowocześnie przedstawionej historii zawartej w trzech tomach: „Król Myszy”, „Powietrzny Żeglarz” oraz „Sobowtór”.

Zuzanna Orlińska jest absolwentką Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, pisarką i ilustratorką, autorką książek nagradzanych i wyróżnianych m. in. w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego i Konkursie Polskiej Sekcji IBBY. Dwukrotnie została laureatką Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, otrzymała także statuetkę Guliwera w Krainie Olbrzymów. Jako stypendystka miasta Warszawy stworzyła pierwszy przeznaczony dla całych rodzin spacerownik po Cmentarzu Powązkowskim – „Miasto pamięci”, uhonorowany III nagrodą w 29. Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Wydarzenie zorganizowano w ramach zadania „W stronę literatury. Stalowa wola do czytania” w programie „Promocja czytelnictwa 2024”. Patronat honorowy – Lucjusz Nadbereżny, Prezydent Miasta Stalowa Wola. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie