MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu ludzie wychodzili z paprotkami. Zaskakująca akcja ma ważny cel. Zobacz!

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
W Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu rozdawano dziś paprotki
W Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu rozdawano dziś paprotki Wioletta Wojtkowiak
W poniedziałek z Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu można było wyjść z... paprotką. To nie żart, tylko zaplanowana akcja Ministerstwa Sprawiedliwości. Popularną roślinę doniczkową rozdawano tutaj osobom załatwiającym sprawy w biurze obsługi interesantów. W jakim celu?

W Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu rozdawano paprotki

Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu włączył się w akcję informacyjno-promocyjną resortu sprawiedliwości, której finał nastąpił w poniedziałek 24 czerwca. Tego dnia petenci mogli zabrać ze sobą do domu paprotki, które wystawiono w biurze obsługi interesanta. Dwadzieścia doniczek z roślinami przysłało samo ministerstwo. Każdą opatrzono tabliczką z napisem "Ławnik nie paprotka".

O co chodzi? Pracownicy sądu tłumaczą, że ideą akcji jest zmiana zwyczajowego nazywania ławników „paprotkami” i „odczarowanie” stygmatyzującego przezwiska i wspólne „wyniesienie paprotek z sądów”. W ten sposób resort sprawiedliwości chciał przypomnieć kompetencje i odpowiedzialność związaną z pełnieniem funkcji ławnika.

Funkcja ławnika jest niezwykle ważną z perspektywy sprawnego działania wymiaru sprawiedliwości. Artykuł 182 Konstytucji RP gwarantuje, że w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości uczestniczyć będą polscy obywatele. Realizacją tego przepisu jest udział w składach sędziowskich ławników – osób, które nie są sędziami, są za to przedstawicielami społeczeństwa i na równi z sędziami powinni uczestniczyć w rozstrzyganiu spraw. Dziś jednak rola i status ławników zostały zmarginalizowane, co pozbawia obywateli możliwości realnego udziału w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości

- informuje resort sprawiedliwości.

Obrazem tego stanu rzeczy jest coraz mniejsze zaangażowanie obywateli w pełnienie roli ławnika. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że liczba ławników zmniejsza się niemal z roku na rok. Na kadencję 2000–2003 wybrano ich 44 372, ale już w okresie 2012–2015 funkcję tę sprawowały tylko 13 933 osoby. Nieprzypadkowo spadek ich liczby o ponad 2/3 nastąpił po nowelizacji kodeksu karnego z 2007 r. Na kolejną kadencję, a więc na lata 2024–2027, wybrano jedynie 6075 ławników. Aktualnie trwają nabory dodatkowe. W samej Warszawie brakuje około 200 ławników.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało szereg działań, które mają zmienić status ławników i przywrócić ich konstytucyjną rolę w procesie sądowym. W planach ministerstwa są przedsięwzięcia mające na celu promocję instytucji ławnika, zwiększenie współpracy z samorządami lokalnymi, wzmocnienia instytucji ławnika, zwiększenie udziału ławników w rozpoznawaniu spraw przed sądami oraz szeroko pojęta profesjonalizacja funkcji ławnika. Początkiem tych zmian jest kampania edukacyjna, która ma odwrócić stereotypowe traktowanie ławników jako swoistej „dekoracji” sali sądowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie