Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z wnioskiem paszportowym do delegatury

Klaudia Tajs
Patryk z Trześni w gminie Gorzyce jest zadowolony z tego, że może złożyć wniosek w tarnobrzeskiej delegaturze Urzędu Wojewódzkiego. Współczuje tym, którzy niebawem będą musieli dojechać z innego miasta, by złożyć wniosek paszportowy w Tarnobrzegu.
Patryk z Trześni w gminie Gorzyce jest zadowolony z tego, że może złożyć wniosek w tarnobrzeskiej delegaturze Urzędu Wojewódzkiego. Współczuje tym, którzy niebawem będą musieli dojechać z innego miasta, by złożyć wniosek paszportowy w Tarnobrzegu. K. Tajs
Koniec składania dokumentów paszportowych w urzędach miast i starostwach naszego regionu.

Tylko do 12 czerwca będą przyjmowane wnioski paszportowe w biurach znajdujących się przy starostwach i urzędach miast w naszym regionie. Po tym terminie dokumenty będzie można składać tylko w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie i jego delegaturach w Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu.

Dziś wnioski paszportowe można składać w urzędach miast i starostwach. Biura obsługują miejscowi urzędnicy. Niestety, za kilka tygodni punkty przyjęć zostaną zamknięte, a tych, którzy są zmuszeni wyrobić dokument czeka podróż do Tarnobrzega lub innych miast Podkarpacia, w których działają delegatury Biur Paszportowych Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Z punktów przyjmowania wniosków nie skorzystają już mieszkańcy Stalowej Woli, Niska i innych miast w naszym regionie.
POBIORĄ ODCISKI PLACÓW

Wojewoda Podkarpacki wypowiedział już umowy w sprawie prowadzenia biur paszportowych w jednostkach samorządowych. Powodem kłopotliwych dla mieszkańców regionu zmian, jest konieczność stosowania tak zwanych paszportów biometrycznych, które zawierają specjalny mikroprocesor z cyfrowym zapisem twarzy. Wkrótce w polskich paszportach dodatkowo umieszczane będą odciski palców posiadacza dokumentu. - Urządzenia do pobierania odcisków są drogie, dlatego nie możemy ich postawić w każdym punkcie pobierania wniosków - argumentuje Wiesław Bek, rzecznik wojewody Podkarpackiego. - Nowe rozwiązania pozwalają zidentyfikować tożsamość osoby na podstawie cech ciała, takich jak linie papilarne czy wzór siatkówki oka. To wszystko sprawia, że musimy skoncentrować się na przyjmowaniu wniosków w kilku punktach, tak by dopełnić formalności i nie było zastrzeżeń do pracy naszych urzędników.

BEZ KOLEJEK

Od stycznia do 26 maja tego roku, mieszkańcy Podkarpacia złożyli ponad 3 tysiące wniosków paszportowych. Pracownicy tarnobrzeskiej delegatury odebrali 1276 wniosków. Na brak pracy nie narzekali także urzędnicy obsługujący punkt w Stalowej Woli i Nisku. Ci ostatni przyjęli 614 wniosków. W Stalowej Woli był większy tłok. - Przyjęliśmy ponad 1100 wniosków - wylicza jedna z urzędniczek w stalowowolskim magistracie. - Mieszkańcy bardzo chwalili sobie możliwość złożenia wniosków na miejscu. Teraz będą musieli dojechać do Tarnobrzega lub Rzeszowa.

Wiesław Bek ma dla przyszłych wnioskodawców także pomyślną wiadomość. Zapewnia, że wprowadzenie nowego systemu naboru wniosków, nie będzie się wiązało z większą opłatą za dokument. - Opłata za wydanie paszportu wynosi dziś 140 złotych i ta cena nie ulegnie zmianie - zapewnia rzecznik Bek. - Nie zmieni się także czas oczekiwania na dokument. Oczywiście w pierwszych tygodniach działania nowego systemu mogą wystąpić niewielkie uciążliwości, ale będą to chwilowe zakłócenia w naszym systemie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie