MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za nękanie do więzienia. Nowe przepisy weszły w życie

Beata KWIECZKO
Weszły w życie nowe przepisy pozwalające karać za uporczywe naruszanie prywatności, wzbudzanie poczucia zagrożenia.

Kary za nękanie

Kary za nękanie

Art. 190a. § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby doprowadza ją lub osobę jej najbliższą do uzasadnionego odczuwania strachu lub narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto złośliwie wykorzystuje dane osobowe innej osoby celem narażenia jej na szkodę materialną lub osobistą.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub § 2 odbywa się na wniosek pokrzywdzonego.

Uporczywe nękanie zwane powszechnie stalkingiem zostało uznane za przestępstwo. Jednak, żeby sprawca został za nie ukarany, osoba poszkodowana musi złożyć do prokuratury wniosek o ściganie.

Stalking oznacza uporczywe, złośliwe i powtarzające się nękanie, naruszające poczucie bezpieczeństwa. Przez wiele lat w Polsce stalking nie był traktowany jako przestępstwo. Zmieniło się to wraz z nowelizacją Kodeksu karnego. Przepisy obowiązują od początku tego tygodnia.

CO TO JEST STALKING?

- Stalking to uporczywe nękanie, które wzbudza u danej osoby poczucie zagrożenia lub też narusza jej prywatność - mówi prokurator Sławomir Mielniczuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach. - Za nękanie będzie można uznać liczne telefony wykonywane do danej osoby, wysyłanie jej SMS-ów, śledzenie jej, czy też na przykład obdarowywanie niechcianymi prezentami - wylicza prokurator.

Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, za takie czyny sąd będzie mógł wymierzyć osobie oskarżonej o stalking karę do trzech lat więzienia. Taka sama kara będzie grozić też osobom, które złośliwie będą wykorzystywać czyjś wizerunek albo dane osobowe.

- Chodzi na przykład o podszywanie się pod kogoś, zakładanie kont na portalach społecznościowych i wykorzystywanie czyjegoś wizerunku w celu wyrządzenia mu szkody majątkowej lub osobistej - tłumaczy prokurator Mielniczuk.
POTRZEBNY PRZEPIS

Jeżeli nękanie doprowadzi poszkodowanego do tego, że targnie się na swoje życie, to sprawca będzie mógł trafić do więzienia nawet na 10 lat. Jednak, żeby sprawca stalkingu został ukarany, konieczne jest złożenie przez pokrzywdzonego wniosku o popełnieniu przestępstwa.

Zdaniem prokuratora Mielniczuka, dobrze się stało, że stalking znalazł się w Kodeksie karnym. - Do tej pory były problemy z kwalifikacją wielu czynów. Teraz mamy konkretny przepis, który pozwala traktować stalking jako przestępstwo - stwierdza prokurator Mielniczuk.

STALKING W INTERNECIE

Według Grzegorza Dudka z zespołu prasowego świętokrzyskiej policji, najwięcej osób narażonych jest na stalking w Internecie.
- Coraz częściej zdarza się, że ktoś podszywa się pod inne osoby na portalach typu Facebook czy Nasza Klasa, albo zamawia coś na czyjś koszt przez Internet - mówi Grzegorz Dudek. - Trzeba pamiętać, żeby nie publikować w Internecie informacji, które ktoś może wykorzystać w złym celu. Należy się zastanowić, jakie dane podajemy na portalach i komu chcemy je udostępnić. Tak samo jest ze zdjęciami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie