Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy park miejski w Nisku odzyska świetność za miliony złotych

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W podpisaniu umowy uczestniczyli Waldemar Ślusarczyk burmistrz Niska oraz wykonawca  Rafał Sekulski z firmy Arbforest
W podpisaniu umowy uczestniczyli Waldemar Ślusarczyk burmistrz Niska oraz wykonawca Rafał Sekulski z firmy Arbforest Zdzisław Surowaniec
Gmina Nisko przystąpiła do realizacji zadania „Rewaloryzacja Zabytkowego Parku Miejskiego w Nisku z uwzględnieniem ochrony miejsc różnorodności biologicznej”.

W poniedziałek 8 lipca odbyło się uroczyste podpisanie umowy na wykonanie inwestycji. W podpisaniu umowy uczestniczyli Waldemar Ślusarczyk burmistrz Gminy i Miasta Nisko oraz wykonawca Rafał Sokulski z firmy Arbforest z Niska.

Na realizację projektu niżański samorząd otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Wartość całkowita projektu to 2 miliony 976 tysięcy 783 złotych. Dofinansowanie zadania wynosi 85 procent wartości ogólnej i stanowi kwotę ponad 2 miliony 529 tysięcy 262 złotych. Wkład własny Gminy to 447 tysięcy 521 złotych.

Projekt obejmuje odnowienie Parku Miejskiego w Nisku, ochronę znajdujących się w nim siedlisk i gatunków, pielęgnację drzewostanu, w tym częściową wycinkę drzew i krzewów obumarłych oraz wycinkę drzew i krzewów młodych tzw. samosiejek, które kolidują z najcenniejszym starodrzewem.

Wycinka samosiewów pozwoli odtworzyć pierwotny stan parku. W ramach pielęgnacji drzewostanu przewiduje się konserwację istniejących drzew w parku, w tym pomników przyrody. Przewiduje się również nasadzenie nowych drzew, krzewów i roślin zielonych.

W ramach projektu zostanie usunięty gatunek inwazyjny tj. rdestowiec ostrokończysty. W odtworzonych wnętrzach parkowych zostaną wykonane murawy ozdobne i łąki kwietne. Wzdłuż granic parku zostaną nasadzone krzewy stanowiące strefę buforową od strony ulicy, muru i granic parku oraz będące jednocześnie bazą żerową i lęgową dla ptaków. Krzewy zapewnią ptakom również schronienie przed drapieżnikami. Projekt obejmuje również nasadzenia bylin, bylin cebulowych, pnączy oraz uzupełnienie runa parkowego.

Dodatkowo w ramach odrębnego zadania będą realizowane działania w zakresie infrastruktury – wyznaczenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej, wzdłuż której zostaną zamontowane tablice informacyjne i stanowiska do obserwacji roślin, miejsc gniazdowych oraz schronień dla zwierząt, a także elementy edukacyjno-zabawowe, ławki, kosze, stojaki na rowery. Zamontowane zostaną budki lęgowe, hotele dla owadów i skrzynki gniazdowe dla trzmieli. Planowana jest też lokalizacja punktu widokowego oraz wymiana nawierzchni żwirowej na kostkę betonową. Projekt będzie realizowany do 30 czerwca 2021 roku.

Pierwsze wzmianki o istnieniu parku w Nisku pochodzą z roku 1853. Swego czasu był on częścią ogrodów pałacowych rodziny Ressequier. Teraz park leżący niedaleko Placu Wolności, zachęca mieszkańców jak i zwiedzających do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Od niedawna w parku miejskim znajdują się amfiteatr, ogólnodostępna siłownia plenerowa, stół do gry w szachy, duży plac zabaw dla dzieci, posąg amorka oraz zegar słoneczny.

To jeden z najstarszych parków w Polsce południowo-wschodniej. Od początku znajdowały się w nim endemiczne gatunki roślin, niespotykana i zróżnicowana była też zieleń okalająca dębowe, grabowe i lipowe aleje.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – nowy kodeks drogowy

Źródło: vivi24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie