Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczyna się sezon grzewczy. Uwaga na śmiercionośny czad

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Dzięki specjalnemu czujnikowi, strażacy wiedzą, czy w danym pomieszczeniu jest zabójczy tlenek węgla.
Dzięki specjalnemu czujnikowi, strażacy wiedzą, czy w danym pomieszczeniu jest zabójczy tlenek węgla. Grzegorz Lipiec
Zaczyna się sezon grzewczy i zagrożenia z nim związane. Zaklejając kratki wentylacyjne, sami sprowadzamy na siebie nieszczęście!

Podkarpacka straż pożarna otrzymała w sezonie jesienno-zimowym przełomu roku 2011/2012 aż 150 wezwań, gdzie zagrożenie stwarzał ulatniający się tlenek węgla. Od 1 stycznia czadem podtruło się na Podkarpaciu 120 osób. Zaczyna się sezon grzewczy i strażacy, kominiarze oraz władze spółdzielni mieszkaniowych, apelują do mieszkańców.

Tlenek węgla to gaz, który nie ma zapachu, barwy, smaku. Piecyk gazowy w małej łazience bez przewodu kominowego lub z niedrożną wentylacją w ciągu minuty może wytworzyć dawkę czadu wystarczającą, by zabić!

GROŹNY

Czad nie ma smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie "dusi w gardle". Jest nieco lżejszy od powietrza, więc łatwo przenika przez ściany, stropy i ziemię.

Co robić, by uniknąć zagrożenia?

1. Absolutnie nie zatykaj kratek wentylacyjnych!

2. Zamontuj czujnik czadu!

3. Pamiętaj o przeglądach kominiarskich!

4. Wietrz mieszkanie!


Piecyk gazowy w małej łazience, bez lub z niedrożnym przewodem kominowym, może w minutę wytworzyć śmiertelną dawkę czadu. Śmierć jest błyskawiczna - już po kilku oddechach. Nie ma żadnych sygnałów ostrzegawczych. Co gorsza, osłabienie i utrata przytomności uniemożliwiają ucieczkę. Tlenek węgla dostaję się z krwią matki do krwi płodu i może spowodować śmierć dziecka, nawet jeśli matka przeżyje.

USTRZEC SIĘ CZADU

Co trzeba zrobić, aby ustrzec się czadu? Przede wszystkim nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych. Pamiętajmy o przedsezonowych przeglądach kominiarskich. W blokach dbają o to zazwyczaj specjaliści pracujący na zlecenie spółdzielni. Natomiast właściciele domów o przeglądach muszą pamiętać sami. Można również zakupić czujnik, który ostrzeże nas przed "cichym zabójcą".

- Nie wolno nadmiernie uszczelniać mieszkania. Pamiętajmy o nawiewie w łazience i utrzymaniu stałego dopływu powietrza, który zapewnia właściwą pracę przewodów wentylacji grawitacyjnej - wyjaśnia Piotr Czepiel, mistrz kominiarski z Tarnobrzega.

- Tlenek węgla wchłania się do organizmu i łączy z hemoglobiną trzysta razy lepiej, niż tlen. A jeszcze szybciej w wyższej temperaturze, gdy siedzimy w ciepłej kąpieli. Dwadzieścia minut wystarczy, aby zabił. Ważne jest, abyśmy nie zaklejali kratek wentylacyjnych, okien, bo jest to prosta droga do tragedii - uzupełnia starszy kapitan Jacek Widuch, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu.
DZIAŁANIA

Wszyscy wciąż pamiętamy o tragicznych wypadkach i zatruciach czadem, jakie miały miejsce w Tarnobrzegu pod koniec poprzedniego okresu grzewczego. Tarnobrzeska Spółdzielnia Mieszkaniowa zleciła nawet kontrolę mieszkań, sprawdzając czy lokatorzy mający piecyki gazowe przestrzegają zaleceń kominiarzy.

- Kratki wentylacyjne był zaklejone, podobnie, jak okna. Nie ma cyrkulacji powietrza, a tlenek węgla zamiast wydostawać się na zewnątrz, pozostaje w mieszkaniu - mówi Tomasz Lenard, prezes Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Ludzkie życie nie ma żadnej ceny, dlatego podjęta została decyzja o likwidacji piecyków gazowych w blokach, którymi zarządzamy.

Na jeszcze inne rozwiązanie zdecydowała się jedna z niżańskich wspólnot mieszkaniowych. Zakupione i zamontowane zostaną czujniki, ostrzegające przed czadem. Jak się dowiedzieliśmy koszt jednego czujnika wynosił około 100 złotych.

MÓWIĄ CZYTELNICY

Patrycja z Tarnobrzega:

- Na szczęście nie mam w domu piecyka gazowego. Jest to dla mnie obcy problem. Myślę, że byłoby mniej wypadków, gdybyśmy się stosowali do zaleceń kominiarzy.

Iwona z Tarnobrzega:

- Dbam o mikrowentylację w domu. Przede wszystkim nie zatykam kratek wentylacyjnych, ani szczelin przy oknach. To najprostsza droga do zatrucia czadem.

Grzegorz ze Stalowej Woli:

- Mam w mieszkaniu mikrowentylację w oknach. To zabezpieczenie przed cofaniem się "cugu", o które każdy powinien zadbać. Warto, dla pewności kupić czujnik czadu. Nie jest to olbrzymi wydatek, a może okazać się bezcenny.

Joanna ze Stalowej Woli:

- Pilnuję, żeby w oknach był malutki prześwit. To podstawowa sprawa, poza tym każdy powinien robić przeglądy piecyków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie